Kulture

Jeta në FOTO e arkitektit të njohur Maks Velo, shkrepjet nga rinia dhe aktivitetet

E gjithë Shqipëria ka humbur një nga mendjet më të lira dhe një nga piktorët e arkitektët më të shquar.
Përditësuar:

TIRANË – Një nga figurat më të shquara të artit është ndarë sot nga jeta. Arkitektura, piktura, poezia, proza e publicistika ka një mungesë të madhe, Maks Velon.

Velo është shuar në moshën 84-vjeçare nga një sëmundje e rëndë. E gjithë Shqipëria ka humbur një nga mendjet më të lira dhe një nga piktorët e arkitektët më të shquar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Maks Velo ka lënë pas një krijimtari të madhe në të gjitha dimensionet e tij, si arkitekt e artist.

(D.K. Dosja.al)

Shto Koment