Bota

Shtohen vrasjet në kampin Al-Hol të Sirisë ku qëndrojnë të paktën 50 fëmijë dhe gra nga Shqipëria

Vrasjet në kampin Al-Hol, pothuajse trefishojnë vdekjet në muajt e mëparshëm, besohet se kryesisht janë kryer nga militantët e ISIS duke ndëshkuar armiqtë e perceptuar dhe duke frikësuar këdo që lëkundet nga linja e tyre ekstremiste, thonë zyrtarë kurdë sirianë që drejtojnë kampin por thonë se ata luftojnë për ta mbajtur atë nën kontroll.
Featured image of article: Shtohen vrasjet në kampin Al-Hol të Sirisë ku qëndrojnë të paktën 50 fëmijë dhe gra nga Shqipëria Foto nga kampi

SIRI– Në total, 20 burra dhe gra u vranë muajin e kaluar në kampin e përhapur në Sirinë veri-lindore që strehon familje të grupit Shteti Islamik.

Vrasjet në kampin Al-Hol, pothuajse trefishojnë vdekjet në muajt e mëparshëm, besohet se kryesisht janë kryer nga militantët e ISIS duke ndëshkuar armiqtë e perceptuar dhe duke frikësuar këdo që lëkundet nga linja e tyre ekstremiste, thonë zyrtarë kurdë sirianë që drejtojnë kampin por thonë se ata luftojnë për ta mbajtur atë nën kontroll.

Rritja e dhunës ka shtuar thirrjet për vendet që të riatdhesojnë shtetasit e tyre që qëndrojnë në kamp, ​​në të cilin banojnë rreth 62,000 njerëz. Sipas The National News, këto riatdhesime janë ngadalësuar në mënyrë dramatike për shkak të epidemisë së koronavirusit, thonë zyrtarët. Nëse lihen atje, mijëra fëmijë në kamp rrezikojnë të radikalizohen, paralajmërojnë zyrtarë lokalë dhe të KB.

“Al Hol do të jetë barku që do të lindë breza të rinj ekstremistësh,” -tha Abdullah Suleiman Ali, një studiues sirian i cili përqendrohet në grupet xhihadiste.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në kampin “Al Hol” në Siri që kontrollohet nga forcat ushtarake kurde, jetojnë plot 50 shtetas shqiptarë, kryesisht fëmijë dhe gra, që janë kapur gjatë luftimeve mes forcave kurde dhe dy organizatave terroriste ISIS dhe Al-Nustra që vepronin në Siri dhe Irak. Të gjithë shqiptarët që mbahen të izoluar në këtë kamp, kanë shkuar në Siri, për shkak se bashkëshortët dhe baballarët e fëmijëve, kanë qënë rekrutë të dy organizatave terroriste të sipërcituara.

Por tashmë Al-Nustra dhe ISIS janë asgjësuar ndërsa fëmijët dhe gratë e luftëtarëve të dy organizatave kanë mbetur në kampin që kontrollohet nga forcat kurde. Pikërisht në këtë kamp jetojnë 73.000 fëmijë dhe gra nga shumë kombe, ku veç shqiptarëve, ka dhe kosovarëve e shqiptarë nga Maqedonia. Vetëm pak muaj më parë u bë i mundur kthimi i 4 fëmijëve shqiptarë nga kampi famëkeq.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment