Bota

Shtohen ndjeshëm rastet e reja me Covid-19, Italia zgjat masat kufizuese deri më 30 shtator

Kryeministri italian Conte, u shpreh se masat do të zgjasin të paktën deri më 30 shtator. Distanca sociale dhe përdorimi i maskave vijon të jetë në fuqi. Transporti publik do të vijojë me 80% të kapacitetit, ndërsa në autobusët e shkollës me 100% nëse udhëtimi zgjat më pak se 15 minuta.
Featured image of article: Shtohen ndjeshëm rastet e reja me Covid-19, Italia zgjat masat kufizuese deri më 30 shtator Foto ilustruese

ITALI– Italia e quajtuar ndryshe epiqendra e koronavirusit në Europë për muaj me rradhë ka shënuar shifra të frikshme të të sëmurëve nga Covid-19 dhe të  viktimave.

Por ditët e fundit shifrat e infektimeve në Itali kanë pësuar një rritje të ndjeshme, për këtë arsye qeveria italiane është detyruar të lë në fuqi akoma masat kufizuese, afati i të cilave përfundonte sot.

Kryeministri italian Conte, u shpreh se masat do të zgjasin të paktën deri më 30 shtator. Distanca sociale dhe përdorimi i maskave vijon të jetë në fuqi. Transporti publik do të vijojë me 80% të kapacitetit, ndërsa në autobusët e shkollës me 100% nëse udhëtimi zgjat më pak se 15 minuta.

Testet e koronavirusit, për udhëtarët që kthehen nga vendet me rrezik të lartë, janë të detyrueshme. Diskotekat do të vijojnë të jenë të mbyllura, ndërkohë ndeshjet e futbollit, do të vijojnë të zhvillohen pa prezencën e spektatorëve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Deri më tani në të gjithë territorin e Italisë që prej fillimit të shpërthimit të pandemisë janë regjistruar 35,541 viktima të Covid-19. Deri më tani 27,296,207 dhe  kanë vdekur 887,596 mijë të tjerë. Lajmi i mirë është se të paktën 19,379,478 prej tyre janë shëruar totalisht nga virusi vdekjeprurës.

Burimi: ivg.it

A.C/Dosja.al

Shto Koment