KRYESORET
Bota

Vdekjet nga Covid në Kosovë/ Buzhala u drejtohet dy ministrave: Çfarë keni bërë gjithë këto muaj? Ju jeni veç dy vegla

28 Gusht 2021, 11:14 Nga DOSJA
Vdekjet nga Covid në Kosovë/ Buzhala u drejtohet dy ministrave:

KOSOVË– Gazetari Berat Buzhala ka reaguar ashpër në lidhje me shtimin e rasteve të Covid në Kosovë. Ai i drejtohet ministres për Punë të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gervallës dhe zëvendëskryeministrit Besnik Bislimi duke iu thënë se lavdëruan ministrin e shëndetësisë Arben Vitinë për menaxhimin e pandemisë. Buzhala pyet përse bëjën këto lavdërime pasi numri i vdekjeve po shtohet e se Kosova është bërë shteti i parë në botë për rritjen e rasteve.

Buzhala u thotë se janë vetëm dy vegla të Albin Kurtit e se janë bashkëpunëtorë në këtë krim që po kryejnë pasi nuk kanë bërë asgjë në gjithë këto muaj.

SHKRIMI:

Donika Gervalla e Besnik Bislimi brenda 24 oreve ia hoqen kapelen Arben Vitise.
Shtrohet pyetja pse? Per monitorim te rasteve te vdekjes? Per numerim te suksesshem te infektimeve? Per sterngarkim te spitaleve/ A eshte e mundur qe ne kete vend, me qeverisjen e re, me klasen e re politike, i thuret lavd edhe paaftesise? Si eshte e mundur qe te njejtit njerez, per te njejtin virus, per te njejten popullate, i kryqezonin kundershtaret politik, kerkonin t’ua heqin kokat, kurse shokut te tyre ia heqin kapelen?

A jane ma te pavlefshem keta qindra njerez qe po vdesin, se sa ata qe vdiqen ne vitin e kaluar? A eshte e mundur qe tash kur vdesin 20 vjecaret dhe 30 vjecaret nga COVID’i, Bini e Beni shkojne neper galeri, takojne zyrtare shtetesh tjera, kurse para nje viti benin thirrje per lufte?Bisla ne anen tjeter hedhe vrere mbi ata qe e kritikojne kete pushtet, sepse sipas tij, Beni po ben cdo gje.Cfare po ben? Kosova me dy doza vaksine e ka mbuluar me pak se 15 perqind te popullates. Kosova e ka vendin e pare ne bote me infeksione per 1 milion. Kosova edhe per vdekje, ne 1 milion, gjendet ne top vendet e botes. Cfare keni bere ju ne keto gjashte muaj? Menduat qe virusi iku vec pse erdhi Albini ne qeveri? Menduat qe e fituat kete lufte pa asnje plumb, por ne publik deshiruat ta shisni si njera prej betejave me te veshtira ne historine e Kosoves, por e cila u fitua fale talentit te lindur te Albin Kurtit? Apo jo? Besnik dhe Donike, ju jeni vec dy vegla pune te Albin Kurtit. Kur neser nuk do te jeni me aty, kur neser nuk do t’i duheni me atij, do t’i pushtoni studiot dhe do te tregoni qysh Albini nuk ka miq por ka njerez rreth vetes qe i ndihmojne per t’i realizuar synimet. Nuk do te jete vone asnjehere per t’u penduar, por qindra qytetare te vdekur nuk do te mund t’i ktheni. Aktualisht jeni vetem bashkepunetor. Ne krim.

(a.b)/dosja.al

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sondazh

Poll

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve

Tabaku - Ibrahimajt: Manipulon shifrat e INSTAT, lexove fjalimin e dy ministreve të tjera

Butrinti/ Majko: Plani ka lidhje me VKM e 2002, në marrëveshje s'është përfshirë