Bota

Shteti i dytë ne botë pas SHBA-së, Kina vendos flamurin e saj në Hënë (FOTO)

Lajmin e kanë bërë vetë autoritete, ku dhe kanë shëprandarë foto nga flamuri që është vendosur në Hënë. 
Featured image of article: Shteti i dytë ne botë pas SHBA-së, Kina vendos flamurin e saj në Hënë (FOTO) Flamuri

KINË- Kina është bërë shteti i dytë pas SHBA që vendos flamurin e saj në Hënë. Mediat e huaja, bëjnë me dije se sot në hënë ka mbërritur anija  kozmike Chang’e.

Lajmin e kanë bërë vetë autoritete, ku dhe kanë shëprandarë foto nga flamuri që është vendosur në Hënë.  Fotot e Flamurit,  u morën nga një aparat fotografik në sondën hapësinore Chang’e-5 përpara se ajo të largohej nga Hëna me mostra shkëmbinjsh.

Dy misione të mëparshme hënore, të cilët kishin për qëillim të vendosnin flamurin në Hënë kanë dështuar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shtetet e Bashkuara e vendosën flamurin e parë në Hënë gjatë misionit të drejtuar Apollo në vitin 1969.

(a.k.dosja.al)

Shto Koment