AktualitetBota

Shtetet e BE-së në dyshim për të nisur negociata me Shqipërinë, marrëdhënie të ftohta me Francën

Autori i shkrimit me titull e ardhmja e BE dhe zgjerimi, Shqipëria dhe Maqedonia e Verit në udhëkryq Luis Illanas Garcia hedh dritë fillimisht mbi marrëdheniet modeste shqiptaro-franceze.  Sipas tij marrëdhëniet franko-shqiptare, megjithëse janë shënuar historikisht nga mbështetja dhe miqësia e ndërsjellë, nuk janë në të mirën e tyre.
Featured image of article: Shtetet e BE-së në dyshim për të nisur negociata me Shqipërinë, marrëdhënie të ftohta me Francën Foto ilustruese

Revista presigjoze mesdhetare Altajar që botohet në disa gjuhë në Madrid zbulon faktin se shtete të BE-së si Gjermania, Franca, Hollanda, Danimarka dhe Spanja kanë sërish dyshime për të nisur negociatat me Shqipërinë në fund të dhjetorit. Autori i shkrimit me titull e ardhmja e BE dhe zgjerimi, Shqipëria dhe Maqedonia e Verit në udhëkryq Luis Illanas Garcia hedh dritë fillimisht mbi marrëdheniet modeste shqiptaro-franceze.  Sipas tij marrëdhëniet franko-shqiptare, megjithëse janë shënuar historikisht nga mbështetja dhe miqësia e ndërsjellë, nuk janë në të mirën e tyre.

Ekonomikisht, marrëdhëniet Paris-Tiranë janë të ftohta dhe tregtia është e moderuar. Në nivelin politik, ngurrimi i Francës ndaj Shqipërisë në veçanti, përcaktohet nga perceptimi që shoqëria franceze ka për korrupsionin që mbretëron në këtë shtet të Adriatikut. Ky perceptim, i shoqëruar me numrat në rritje nga azilantët politike shqiptarë, krijon një kombinim shpërthyes për refuzimin e Francës për të lejuar negociatat me nje shtet që shihet nga opinion publik franceaz edhe si një fole e trafikantëve të drogës. Hollanda ka harmonizuar qëndrimin negativ me Francën për sa i përket pranimit të partnerëve të rinj në BE.  Jo vetëm Franca e Hollanda, por tani edhe qeveria gjermane, po kundërshton në veçanti negociatat me Shqipërinë, e cila që nga viti 2015 është bërë një dërgues i rregullt i azilkërkuesve në Gjermani.

Brukseli po kërkon jo vetëm reforma konkrete për të garantuar një shtet të së drejtës një ekonomi tregu të qëndrueshme por dhe qëndrime në përputhje me politikën e jashtme të BE-së.

Kjo do të thotë largim të Tiranës dhe Shkupit nga orbita e Ankarasë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në vitin 2018, Shqipëria mori një propozim jozyrtar nga BE për të ngritur kampe dhe infrastrukturë për të akomoduar refugjatët e lindjes se mesme qe të parandalonte arritjet masive në Greqi, Itali dhe Maltë dhe zhbllokuar e ashtuquajtura rruga Ballkanike . Ky plan, një iniciativë gjermane parashikonte zgjedhjen e azilkerkuesve që mund të hynin në BE dhe dëbimin e atyre që nuk e meritonin.

Marrëveshja lidhej me premtimin për të shpejtuar procesin e pranimit të Shqipërisë duke mbyllur një sy të të drejtave civile, nga forcimin e sistemit gjyqësor. Në thelb, BE u përpoq të ndryshonte rolin që Turqia luante deri atëherë dhe po luan edhe tani me perdorimin e rrefugjateve si mjet presioni.

Duket shumë e pafalshme nga Brukseli të konsiderojë që nëse politikat e tij të paqëndrueshme në rajon u kanë dhënë protagonizëm aktorëve të tretë në Ballkanin Perëndimor. Eshte e qartë se mungesa e interesit, ose vonesa e panevojshme e BE-së në fillimin e negociatave të anëtarësimit, mund t’i bëjë Tiranën e Shkupin të mbajnë sytë nga Turqia.

(A.B)/Dosja.al

Etiketa:

Shto Koment