KRYESORET
Bota

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

22 Janar 2022, 07:24 Nga DOSJA
Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi u vendos si një përgjigje ndaj vendimit të qeverisë kineze për të pezulluar disa linja ajrore amerikane për shkak të shqetësimeve për COVID-19. Pezullimet do të hyjnë në fuqi nga data 30 janar, kur fluturimi i parë i planifikuar ishte i kompanisë kineze Xiamen që do të kishte transportuar pasagjerë nga Los Anxhelosi për në Xiamen. Sipas Departamentit amerikan të Transporteve, pezullimet do të qëndrojnë në fuqi deri në 29 mars.

Do të pezullohen kështu disa fluturime të kompanive ajrore kineze, si Xiamen, Air China, China Southern Airlines dhe China Eastern Airlines.

Që nga 31 dhjetori, autoritetet kineze kanë pezulluar 20 fluturime të kompanisë amerikane United Airlines, 10 të kompanisë American Airlines dhe 14 të kompanisë Delta Air Lines, pasi disa pasagjerë rezultuan pozitivë me COVID-19.

Madje të martën, Departamenti i Transportit njoftoi se qeveria kineze kishte njoftuar anulime të reja fluturimesh të kompanive amerikane.

Liu Pengyu, një zëdhënës i ambasadës kineze në Uashington, tha të premten se politika për fluturimet ndërkombëtare të pasagjerëve që hyjnë në Kinë “është zbatuar në mënyrë të barabartë për linjat ajrore kineze dhe të huaja në mënyrë të drejtë, të hapur dhe transparente”.

Ai e quajti lëvizjen e Shteteve të Bashkuara “shumë të paarsyeshme” dhe shtoi se, “ne i bëjmë thirrje palës amerikane të ndalojë ndërprerjen dhe kufizimin e fluturimeve normale të pasagjerëve” nga linjat ajrore kineze.

Airlines for America, një grup tregtar që përfaqëson tre kompanitë ajrore amerikane të prekura nga masa e Kinës, iu bashkua zërave të tjerë duke thënë se mbështet veprimin e Uashingtonit “për të siguruar trajtimin e drejtë të linjave ajrore amerikane në tregun kinez”.

Departamenti i Transportit tha se Franca dhe Gjermania kanë marrë masa të ngjashme përkundër veprimeve të Kinës për COVID-19. Ai tha se pezullimet e fluturimeve nga Kina “janë të dëmshme për interesin publik dhe garantojnë veprime korrigjuese proporcionale”. Departamenti shtoi se “veprimet e njëanshme të Kinës kundër kompanive amerikane nuk janë në përputhje” me marrëveshjen përkatëse dypalëshe.

Kina gjithashtu ka pezulluar shumë fluturime nga Amerika të kompanive kineze pasi pasagjerët më vonë rezultuan pozitivë.

Departamenti tha se ishte i përgatitur të rishikonte veprimet e tij nëse Kina rishikonte “politikat e saj për të krijuar situatën e nevojshme të përmirësuar për kompanitë amerikane”. Departamenti paralajmëroi se nëse Kina anulon më shumë fluturime, “ne rezervojmë të drejtën për të ndërmarrë veprime shtesë”.

Kina i ka mbyllur kufijtë e saj për udhëtarët, duke ulur totalin e fluturimeve ndërkombëtare në vetëm 200 në javë, ose 2% të niveleve para pandemisë, tha në shtator Administrata e Aviacionit Civil të Kinës (CAAC).

Numri i fluturimeve nga Shtetet e Bashkuara që anulohen është rritur që nga dhjetori, pasi infektimet e shkaktuara nga varianti shumë ngjitës Omicron i koronavirusit u rritën në nivele rekord në Shtetet e Bashkuara.

Pekini dhe Uashingtoni janë përplasur për shërbimet ajrore që nga fillimi i pandemisë. Në gusht, Departamenti amerikan i Transportit u vuri kufizime katër fluturimeve nga kompani kineze, në 40% të kapacitetit të pasagjerëve për katër javë, pasi Pekini kishte vendosur kufizime identike ndaj katër fluturimeve të kompanisë amerikane United Airlines.

Para anulimeve të fundit, tre linja ajrore amerikane dhe katër kineze kryenin rreth 20 fluturime në javë midis dy vendeve, shumë më poshtë shifrës prej mbi 100 në javë të periudhës përpara pandemisë. /VOA

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve