Politike

Shqiptarët e mbetur jashtë, Rama: Nuk e hapim kufirin, nëse vini këtu rrezikoni jetën tuaj dhe të të tjerëve

VIDEO
Kryeministri tha se kufijtë nuk do hapen sepse nuk kemi vende për të varrosur si në Bergamo.
Featured image of article: Shqiptarët e mbetur jashtë, Rama: Nuk e hapim kufirin, nëse vini këtu rrezikoni jetën tuaj dhe të të tjerëve Kryeministri Edi Rama

TIRANË- Kryeministri Edi Rama u ka bërë thirrje të gjithë emigrantëve që të mos lëvizin nga vendet ku janë pasi ata janë rrezik për jetët e të tjerëve nëse vijnë në Shqipëri. Kryeministri tha se kufijtë nuk do hapen sepse nuk kemi vende për të varrosur si në Bergamo.

Për sa i përket hapjes së kufive, dua të them këtë e më vjen keq. Më vjen keq kur u them bashkëqytetarëve tanë se nuk mund të vijnë dot në Shqipëri, për një arsye sa të thjeshtë dhe as të dhimbshme. Ne nuk i hapim kufijtë, pasi nuk kemi vend për të varrosur njëerëz, si në Bergamo e në vende të tjera, nuk kemi vend. Duke ardhur vini në rrezik, jetën tuaj dhe jetën e të tjerëve, nëse qëndroni aty  jetën e keni të sigurtë. Lufta nuk sjell gëzime, por sjell vetëm viktima e plagë të panumdërsa. Kjo është Lufta III Botërore”, ishte kjo deklarata e Ramës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Këto deklarata Rama i bëri teksa njoftoi disa masa të reja. Kreu i qeverisë tha se do ketë lehtësime për lëvizje për ata që shkojnë në punë, por do ketë dënime më të ashpra deri në burg për ata që abuzojnë. Kryeminsitri sqaroi dhe Aktin Normativ për qiratë, ku tha se ndërhyrja u bë pasi jemi në luftë. Bursat e studentëve nuk do ndërpritet, po ashtu do nisë të hënën ndarja e pagave të luftës për ata që kanë aplikuar. Emigrantët e bllokuar jashtë do duhet të qëndrojnë, pasi Rama tha se nuk do hapen kufijtë.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment