Aktualitet

Shqiptarët drejtojnë ‘shtëpitë e barit’ në Angli, por si i shpëtojnë policisë? Daily Mail: Hiqen si viktima të skllavërisë!

Daily Mail shkruan se bandat shqiptare të drogës që drejtojnë fermat e kanabisit në të gjithë Britaninë po paraqiten si viktima të ‘skllavërisë moderne’ dhe trafikimit njerëzor për të shmangur ndjekjen penale.
Featured image of article: Shqiptarët drejtojnë ‘shtëpitë e barit’ në Angli, por si i shpëtojnë policisë? Daily Mail: Hiqen si viktima të skllavërisë! Foto Ilustruese

BRITANI– Të rinjtë shqiptarë që kanë emigruar ilegalisht për në Mbretërinë e Bashkuar, po bëhen gjithmonë e më shumë ‘problematikë’ për drejtësinë angleze.

Daily Mail shkruan se bandat shqiptare të drogës që drejtojnë fermat e kanabisit në të gjithë Britaninë po paraqiten si viktima të ‘skllavërisë moderne’ dhe trafikimit njerëzor për të shmangur ndjekjen penale.

Oficerët që merren me hetimim e rasteve të prodhimit dhe trafikimit të drogës, sugjerojnë se vlefshmëria e shumë pretendimeve të ‘viktimave’ është ‘vërtet e diskutueshme’ .

Nga 10,613 viktima të mundshme të trafikimit, skllavërisë dhe punës së detyruar të referuara në MKR vitin e kaluar, 452, më shumë se katër përqind, ishin shqiptarë, tregojnë shifrat.

Bosët thanë se kishte pasur një ‘rritje alarmante’ të migrantëve të paligjshëm që kërkonin referime, që do të thoshte se ata shmangin ndalimin nga policia, duke u ‘viktimizuar’.

Policia në Derbyshire po vëren një prirje të shqiptarëve të arrestuar në goditjet e drogës që shpesh pretendojnë të jenë viktima të skllavërisë. Për shefin e policisë Dejv Kirby, ky fenomen është tashmë I njohur.

Dihet se këto grupe kriminale shumë të mirë-organizuara do të jenë aq të zgjuara sa të thonë, “Në rregull, kjo është ajo që ne bëjmë gjithë’.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ata vazhdimisht pretendojnë se jaën përdorur si skllavë, për të ulur dënimin e tyre në rast se kapen në ‘shtëpinë e barit’.

Si rezultat, Sekretari i Brendshëm Priti Patel tani po mbikëqyr planet për të hedhur një përcaktim të ri të ‘rendit publik’, i cili do të lejojë shefat e policisë të refuzojnë mbrojtjen ndaj atyre që kryejnë krime të rënda ose kërcënojnë sigurinë kombëtare.

Kjo vjen në mes të një trendi të bosëve kriminelë që kontrabandojnë ilegalisht ‘cirk’ specialistë në Mbretërinë e Bashkuar dhe duke i mbrojtur ata duke i vendosur në depot dhe ndërtesat e bllokuara.

Në Middlesbrough, policia aktualisht po kontrollon fermat e kanabisit në baza mujore dhe duke gjetur një numër të madh të të dyshuarve janë shqiptarë.

Një shembull i tillë është ai i Armelind Rexha, i cili mbërriti në Britani me një vizë studentore dhe pretendoi se ai ishte i detyruar të rriste ‘ilaçet’.

(kle.mu./dosja.al)

Shto Koment