Dikur

‘Shqiptarët dhe turqit janë dy popuj të ndryshëm’/ Si u arrestuan publicisti i njohur Dervish Hima (ARTIKULLI)

Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar, artikullin ku shpjegohet se Hima u arrestuar për shkak të një fjalimi që mbajti lidhur me ndryshimet mes popullit turk dhe atij shqiptar.
Featured image of article: ‘Shqiptarët dhe turqit janë dy popuj të ndryshëm’/ Si u arrestuan publicisti i njohur Dervish Hima (ARTIKULLI) Dervish Hima

“Le Soir” ka botuar, të enjten e 24 shtatorit 1908, në ballinë, një shkrim në lidhje me arrestimin e Dervish Himës, patriotit dhe publicistit të njohur shqiptar.

Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar, artikullin ku shpjegohet se Hima u arrestuar për shkak të një fjalimi që mbajti lidhur me ndryshimet mes popullit turk dhe atij shqiptar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Artikulli për Dervish Himën

“Arrestimi i Dervish Himës, kryeredaktorit të gazetës shqiptare “L’Albanie” ka shkaktuar kudo një përshtypje të hidhur. Ky arrestim konsiderohet si një lëvizje e gabuar që vështirë se mund të dakordohet me liritë kushtetuese për të cilat partia xhonturke pretendon se është pionere. Dervish Hima u arrestua për mbajtjen e një fjalimi, me rastin e një banketi të shtruar për nder të tij, në të cilin tha se shqiptarët dhe turqit janë dy popuj të ndryshëm. Këto fjalë dhe disa pasazhe në një broshurë të botuar nga ai, ku u kërkonte shqiptarëve të zgjoheshin për një jetë të re kombëtare, janë cilësuar si tradhti e lartë. Arrestimi i autorit u urdhërua me nxitjen e komitetit lokal xhonturk në Shkodër, por dyshojmë se komiteti qendror është i gatshëm ta dënojë,“-shkruhet në artikull. 

Marrë nga Darsiani.com

Shto Koment