Editorial

Shqipëria në udhëkryq, çfarë po ndodh në Tiranë?

Shqipëria po shkon drejt konfliktit dhe kaosit, pasoja që mund të jenë më të mëdha se trazirat që ndodhën rreth 20- vite më parë.
Featured image of article: Shqipëria në udhëkryq, çfarë po ndodh në Tiranë? Flamuri shqiptar.

Radikalizmi i brendshëm politik, trazirat sociale dhe mosfunksionimi institucional mund të krijojnë paqëndrueshmëri rajonale, të bllokojnë rrugën e Shqipërisë drejt integrimit në Bashkimin Evropian, të dobësojnë marrëdhëniet e saj me Shtetet e Bashkuara dhe të hapin një front të ri për Moskën.

Krahasuar me rënien ekonomike në vitin 1997, kur dhjetëra mijëra qytetarë humbën pasurinë në skemat e piramidave në Shqipëri, korrupsioni ka infektuar thellësisht të dyja partitë kryesore, ndërkohë që nuk ka alternativë të tretë praktike. Edhe më destabilizuese se korrupsioni zyrtar është polarizimi ekstrem i politikës së Shqipërisë. Të gjitha vendet në rajonin e Ballkanit janë dëmtuar nga lidhjet e korruptuara midis politikës dhe biznesit, por asnjëri prej tyre nuk ka përjetuar çrregullime akute bipolare të Shqipërisë.

Kosova ka një sistem të suksesshëm shumëpartiak, me të paktën katër formacione të mëdha që garojnë për zyra. Edhe pse politika e Malit të Zi është e ndarë në mes të rrjedhave malazeze dhe serbe, partitë pro pavarësisë janë më të forta dhe kanë mbetur në detyrë gjatë disa cikleve zgjedhore. Maqedonia e Veriut mund të ketë dy parti të mëdha, por për shkak të rolit të rëndësishëm të partive shqiptare në kabinetet e koalicionit, funksionet e parlamentit dhe qeveria janë në gjendje të rregullojnë marrëveshje të rëndësishme me fqinjët e saj.

Shqipëria është mbërthyer në një vend ku besimi në dy partitë kryesore po bie ndërsa militantët mbizotërojnë dhe nuk mund të arrihen kompromise midis liderëve politikë. Opozita e Partisë Demokratike ka braktisur vendet e saj parlamentare dhe ka bërë thirrje që qeveria e Partisë Socialiste të japë dorëheqjen derisa një administratë e përkohshme merr detyrën deri në zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme. Megjithatë, një zgjedhje kombëtare pa një pazar të madh midis aktorëve kryesorë politik thjesht do të riprodhojë pakënaqësinë midis humbësve të ardhshëm të zgjedhjeve dhe do të fillojë një cikël protestash. Opozita po bojkoton gjithashtu zgjedhjet lokale të 30 qershorit në Shqipëri dhe në shumicën e komunave ka vetëm një kandidat për kryetar bashkie.

Socialistët, të cilët kanë vende të mjaftueshme parlamentare për të kandiduar më vete, kanë pohuar se nuk mund të shkelin kushtetutën dhe të ndryshojnë Ditën e Zgjedhjeve. Ky qëndrim thjesht do të sigurojë që demokratët të bëhen më radikalë dhe agresivë, ndërsa legjitimiteti i institucioneve shtetërore është i rrezikuar mes një sektori të konsiderueshëm të qytetarëve shqiptarë.

Disa demonstrata të opozitës kundër qeverisë tashmë janë kthyer në dhunë dhe priten më shumë përplasje midis protestuesve dhe policisë. Udhëheqësit e Partisë Demokratike paralajmërojnë për përshkallëzim të mëtejshëm ndërsa qasjet e Ditës së Zgjedhjeve dhe protestuesit mund të përpiqen që me forcë të parandalojnë zgjedhjet.

Pas demonstratave të dhunshme më 8 qershor, Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta deklaroi anulimin e datës së zgjedhjeve lokale për shkak të përshkallëzimit të tensioneve politike. Kryeministri Edi Rama sfidoi vendimin e Metës, duke pretenduar se votimi do të zhvillohej siç ishte planifikuar, duke vendosur kështu skenën për një përballje të madhe politike në të cilën parlamenti mund të shkarkonte Presidentin dhe të nxiste një krizë kushtetuese, madje edhe demonstrata më të nxehta.

Vlen të përmendet se protestat në Shqipëri nuk janë manifestime të një kryengritje ukrainase “Maidan” ku në vitin 2014 një lëvizje popullore, pluraliste, reformiste dhe pro-perëndimore rrëzuan një regjim pro-Moskës, të korruptuar dhe jopopullor.

Në rastin e Shqipërisë, protestat drejtohen nga partia kryesore e opozitës, e cila kryesisht synon të zëvendësojë qeverinë aktuale pa eliminuar burimet dhe nxitësit e korrupsionit dhe klientelizmit.

Ciklet e bojkotit dhe demonstratave janë bërë të zakonshme në Shqipëri dhe kanë dëmtuar seriozisht reputacionin e vendit gjatë dy dekadave të fundit dhe manifestimet e dhunës do të shtyjnë më tej fillimin e bisedimeve të pranimit në BE.

Qeveritë në Francë dhe Hollandë, të cilët kundërshtojnë zgjerimin e mëtejshëm të Bashkimit, do të tregojnë dhunën në rrugë, ndarjet politike dhe dobësitë institucionale si dëshmi se Shqipëria nuk i përket Evropës. Kaosi dhe dhuna në Shqipëri gjithashtu mund të ndikojnë në stabilitetin rajonal duke u përqendruar tek politikanët dhe partitë shqiptare fqinje, veçanërisht në Kosovë dhe në Maqedoninë Veriore.

Kjo mund të kontribuojë në radikalizimin dhe madje polarizimin e politikës në të dy shtetet. Ekziston edhe një skenar i një përsëritjeje të rënies së skemës piramidale të vitit 1997, në të cilën shteti pushoi së funksionuari, armët u shkatërruan nga arsenalet qeveritare dhe njerëzit e zakonshëm silleshin si ‘vigjilentë të armatosur’ duke u endur rrugëve.

Dallimi në kaosin e një anëtari të NATO-s dhe aleati i vendosur i SHBA duhet të parandalohen përmes një iniciative më të fuqishme diplomatike që i shtyn të dyja palët drejt dialogut, mbretëron në militantë dhe çrrënjos tensionet. Për fat të keq, Uashingtoni i kushtoi vëmendje të pamjaftueshme Shqipërisë, duke u përqendruar kryesisht në zgjidhjen e mosmarrëveshjeve Maqedoni-Greqi dhe Kosovë-Serbi.

Pothuajse një vit Shqipëria ka qenë pa ambasadorë të SHBA dhe mungesa e një të dërguari të lartë dërgon një sinjal indiference dhe inkurajon radikalizmin politik.

Deklaratat e Departamentit të Shtetit se dhuna duhet të shmanget janë të pamjaftueshme nëse rrënjët e problemeve nuk zgjidhen dhe SHBA-të nuk marrin një rol më kryesor. Uashingtoni duhet të jetë gjithashtu i vetëdijshëm se fragmentimi politik, revoltimi publik dhe paqëndrueshmëria potenciale rajonale do të hapin një tjetër portë ballkanike ndaj ndërhyrjeve subversive të Moskës.

 

Burimi:  Cepa.org

Përshtati: L.K/Dosja.al

Një Koment në “Shqipëria në udhëkryq, çfarë po ndodh në Tiranë?

  1. dialog! dialog! dialog!

Shto Koment