Sport

Shqipëria gjobitet nga UEFA, e pëson dhe Bjellorusia…

Disiplina e UEFA, e informuar nga raporti i delegatit të ndeshjes, ka arritur në përfundimin, se FSHF nuk ka respektuar detyrimet organizative dhe mjekësore për mbarëvajtjen e ndeshjes ndaj bjellorusëve për Nations League
Featured image of article: Shqipëria gjobitet nga UEFA, e pëson dhe Bjellorusia…
Përditësuar:

ZVICER – Shqipëria është gjobitur nga UEFA. Komisioni i Kontrollit, Etikës dhe Disiplinës pranë UEFA-s (CEDB) ka gjobiti Federatën Shqiptare të Futbollit me 5 mijë euro për mosrespektimin e protokollit “Return to play” të përcaktuar nga institucioni i futbollit europian në ndeshjen Shqipëri-Bjellorusi, zhvilluar më 18 nëntor në “Air Albania”.

Disiplina pranë UEFA-s, e informuar nga raporti i delegatit të ndeshjes, ka arritur në përfundimin, se FSHF nuk ka respektuar detyrimet organizative dhe mjekësore për mbarëvajtjen e ndeshjes ndaj bjellorusëve për Nations League.

Ndërkohë, nuk kanë shpëtuar pa u ndëshkuar edhe nuk Federata e Futbollit të Bjellorusisë. Ajo është gjobitur me 6 mijë euro, për shkak të sjelljen e gabuar të futbollistëve të saj në “Air Albania” pas përfundimit të takimit me kuqezinjtë, ku pati mosmarrëveshje mes palëve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Masa penalizuese duhet të shlyhet brenda 90 ditëve nga të dyja palët, njofton UEFA.

B.T (Dosja.al)

Shto Koment