Bota

Shqetësuese në Nigeri, epidemia e kolerës u merr jetën 15 personave, 40 të tjerë në gjendje të rëndë

Autoritetet shëndetësore nigeriane raportuan një shpërthim të kolerës në shtetin Kano, për të cilin 40 njerëz aktualisht po marrin trajtim mjekësor dhe i cili ka qenë përgjegjës për të paktën 15 vdekje.
Featured image of article: Shqetësuese në Nigeri, epidemia e kolerës u merr jetën 15 personave, 40 të tjerë në gjendje të rëndë Foto Ilustruese

NIGERI– Të paktën 15 njerëz janë vrarë nga një shpërthim kolere në shtetin verior të Nigerisë Kano.

Autoritetet shëndetësore nigeriane raportuan një shpërthim të kolerës në shtetin Kano, për të cilin 40 njerëz aktualisht po marrin trajtim mjekësor dhe i cili ka qenë përgjegjës për të paktën 15 vdekje.

Sipas mediave të huaja, kolera përhapet përmes furnizimit me ujë të infektuar dhe shkakton diarre akute që çon në dehidrim të rëndë, duke rezultuar shpesh në vdekje.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shpërthimet e kolerës janë shumë të zakonshme në vendet afrikane, ku uji i pijshëm i sigurt është vështirë të sigurohet dhe shumë njerëz duhet të pinë ujë nga lumenjtë të cilët shpesh ndoten nga bagëtitë që kullotin.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment