Bota

Shpresë për botën, kompania birtanike njofton ndërtimin e 15 mijë respiratorëve: Do jenë gati në fillim të prillit

Kompania që do dizejnojë këta respiratorë do të jetë Dyson, e cila do të punojë me një kapacitet të plotë dhe shumë shpejt kërkesa e qeverisë së drejtuar nga Boris Jonson do jetë gati.
Featured image of article: Shpresë për botën, kompania birtanike njofton ndërtimin e 15 mijë respiratorëve: Do jenë gati në fillim të prillit Ventilatori i ri

TIRANË- Britania duket se po gjen zgjidhjen për të luftuar me sa më pak pasoja koronavirusin. CNN shkruan sot se qeveria Britanike ka porositur 10 mijë respiratore për të mbështetur përpjekjet e Shërbimit Kombëtar të Shëndetit të vendit për të trajtuar pacientët me koronavirus.

Kompania që do dizejnojë këta respiratorë do të jetë Dyson, e cila do të punojë me një kapacitet të plotë dhe shumë shpejt kërkesa e qeverisë së drejtuar nga Boris Jonson do jetë gati. James Dyson , themeluesi i kompanisë, konfirmoi porosinë që i ishte bërë.

Një ventilator mbështet një pacient që nuk është më në gjendje të mirëmbajë rrugët e veta ajrore, por për fat të keq aktualisht ekziston një mungesë e konsiderueshme, si në Mbretërinë e Bashkuar, ashtu edhe në vendet e tjera të botës“, shkroi Dyson. Dyson tha që kompania kishte projektuar dhe ndërtuar një respirator krejtësisht të ri, të quajtur “CoVent”, pasi ai mori një telefonatë 10 ditë më parë nga Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar, Boris Johnson.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një zëdhënës i kompaninë tha që respiratorët do të jenë gati deri në fillim të prillit. Dyson, i cili ka pasuri në vlerë 10 miliardë dollarë sipas Bloomberg , shkroi në letrën e tij se gjithashtu do të dhuronte 5,000 dhe për vende të tjera që po luftojnë me pandeminë.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment