Kuriozitete

Shpiken syzet që i lejojnë njerëzit e shkurtër të shikojnë nga 30cm më lart

 Siç mund ta keni marrë me mend tashmë nga emri i saj, kjo pajisje lejon që ai që i vendos ato të shikojë rreth 30,5 cm më lart,  sesa niveli i syve të tyre.
Featured image of article: Shpiken syzet që i lejojnë njerëzit e shkurtër të shikojnë nga 30cm më lart

SUNDERLAND, ANGLI – Një nga problemet që kanë njerëzit e shkurtër, është pamundësia për të shikuar kur gjenden në një koncert, apo në një turmë, në të cilën ata nuk janë në rrjeshtin e parë.

Dominic Wilcox, ka krijuar diçka që duhet t’i ndihmojë njerëzit të kapërcejnë disavantazhin e lartësisë së tyre,  syzet periskope të quajtura ‘One Foot Taller Periscope’.

Siç mund ta keni marrë me mend tashmë nga emri i saj, kjo pajisje lejon që ai që i vendos ato të shikojë rreth 30,5 cm më lart,  sesa niveli i syve të tyre.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Dominic Wilcox

Dominic tha se kur ai është duke punuar në një projekt, shumicën e kohës merret duke menduar përmes idesë dhe pastaj duke e hartuar atë. “Kam pasur rreth pesë përpjekje për të bërë objektin e përfunduar. Unë e preva modelin tim të përfunduar nga një fletë plastike e pasqyruar, më pas me shumë ngrohje dhe  me kujdes i përkulja pjesët në kënde të sakta për të pasqyruar dritën nga lart lart, poshtë për sytë.”

Burimi:Thinking Humanity

E.C/Dosja.al

Shto Koment