Kuriozitete

Shpëtuam nga policia? Suprizon Google Maps, përdoruesit mund të shohin radarët në rrugë përmes aplikacionit

Përdouresit do të mund të raportojnë lehtësisht vendndodhjen e radarëve policore të shpejtësisë, të cilët do të jenë të dukshme për drejtuesit.
Featured image of article: Shpëtuam nga policia? Suprizon Google Maps, përdoruesit mund të shohin radarët në rrugë përmes aplikacionit Foto ilustruese

SHBA- Një risi vjen nga Google Maps për të gjithë përdoruesit. Së shpejti Google Maps do i mundësojë çdo lloj smartphoni që të shohin radarët e policisë nëpërmjet këtij aplikacioni. Përdouresit do të mund të raportojnë lehtësisht vendndodhjen e radarëve policore të shpejtësisë, të cilët do të jenë të dukshme për drejtuesit.

Përditësimi i bërë nga Google Maps i ngjan aplikacionit Waze, i cili është gjithashtu në pronësi të Google, të cilat në të kaluarën janë kritikuar ashpër nga organizatat e policisë në SHBA për t’i dhënë njerëzve një mjet për të parë me lehtësi operacionet e policëve. Një zëdhënës i Google tha se kompania beson se tipari ndihmon në bërjen e rrugëve më të sigurta, duke argumentuar se “informimi i shoferëve për kurthet e ardhshme të shpejtësisë lejon që ata të jenë më të kujdesshëm dhe të marrin vendime më të sigurta kur ata janë në rrugë.”, raporton techcrunch.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Google nuk mundi të integronte tiparet më të mira të ëaze në aplikacionin e tij Google Maps. Google preferon të përdorë Google Mapsin si një platformë të gjerë për t’i ndihmuar njerëzit të gjejnë vende dhe biznese.

(E.S. Dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment