Bota

Shpërthimi në Liban lë 300,000 njërëz  të pastrehë, qytetarët publikojnë pamjet e tmerrshme të shtëpive të shkatërruara

Ai ka shtuar se kostoja e vlerësuar e shpërthimit është diku midis $ 3bn dhe $ 5bn (2.2bn and 3.8bn £),
Featured image of article: Shpërthimi në Liban lë 300,000 njërëz  të pastrehë, qytetarët publikojnë pamjet e tmerrshme të shtëpive të shkatërruara Pamje e shtepive

LIBAN-Shpërthimi që ka ndodhur ditën e djeshme në Liban  ka lënë rreth 300,000 njerëz të pastrehë. Lajmin e ka bërë të ditur guvernatori i Beirut Marëan Aboud.

Ai ka shtuar se kostoja e vlerësuar e shpërthimit është diku midis $ 3bn dhe $ 5bn (2.2bn and 3.8bn £),

Fotografitë nga qyteti tregojnë rrugë të tëra të cilat duken të shkatërruara, ndërsa njerëzit kanë ndarë imazhe nga shtëpitë e tyre, të cilat shihen dritaret e copëtuar dhe  dyert e thyera.

Bejruti është kthyer në një qytet fantazmë, pasi ditën e djeshme në kryeqytetin Libanez, ndodhi një shpërthim i fuqishëm. Shkak i kësaj katastrofe është bërë shpërthimi i 2,750 ton nitrat amoniumi që ishin ruajtur në një mënyrë të pasigurt në një depo për plot gjashtë vite. Deri më tani raportohet për 100 viktima dhe mbi 4 mijë të plagosur. Ndërkohë nën rrënoja ndodhen edhe shumë persona të tjerë.  Presidenti i Libanit, Michel Aoun ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme.Burimi:BBC

(A.K.dosja.al)

Shto Koment