Kuriozitete

Shpërthimi i fuqishëm në një galaktikë të largët, është drita më e shëndritshme që është parë ndonjëherë

Një shpërthim i shkurtër, por jashtëzakonisht i fuqishëm kozmik nga një galaktikë në distancë, ka marrë rekordin për dritën më të ndritshme të parë ndonjëherë nga Toka.
Featured image of article: Shpërthimi i fuqishëm në një galaktikë të largët, është drita më e shëndritshme që është parë ndonjëherë Foto ilustruese

TIRANË- Ajo u emetua nga një rreze gama shpërtheu shtatë miliardë vite dritë larg dhe krijoi më shumë energji në pak sekonda.

Zbulimi, i udhëhequr nga studiues të Universitetit Curtin në Australinë Perëndimore përfshiu më shumë se 300 shkencëtarë nga e gjithë bota.

Shpërthimet e rrezeve gama janë ngjarjet më energjike në univers, më masive që nga Big Bang, thotë bashkëautori i studimit, Dr Gemma Anderson.

Ato që ndodhin deri tani mund të zbulohen vetëm kur trarët drejtohen drejtpërdrejt në Tokë dhe mund të zgjasin nga disa milisekonda deri në disa orë.

Ato me siguri janë prodhuar nga një yll masiv duke u hedhur në erë, me shpërthimin që rezulton duke lënë pas një vrimë të zezë.”- tha Dr Anderson.

Shpërthimet e rrezeve gama shfaqen në qiell pa paralajmëruar, rreth një herë në ditë.

Kjo shpërthim masiv arriti në Tokë në 14 Janar 2019 dhe u zbulua nga dy satelitët hapësinorë,  Observatori Neil Gehrels Sëift i ndërtuar nga University College London dhe Teleskopi Hapësinor i Fermi Gamma.

Shpërthimi u quajt GRB 190114C dhe, brenda 22 sekondave, koordinatat e tij u dërguan astronomëve në të gjithë globin.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Astronomët në teleskopët Majm Atmosferik Gama Imazhere Cherenkov (MAGIC) në Ishujt Kanarie ishin të parët që vëzhguan plasjet.

Në sekondat e para pasi filluan të vëzhgojnë, të dy teleskopët MAGIC zbuluan grimca të dritës nga pjesa e pasme e shpërthimit që zuri orën mes  0.2 dhe 1 volt elektrone tera (TeV).

Një volt elektron është sasia e energjisë kinetike të fituar ose e humbur nga një elektron i vetëm pasi përshpejton nga pushimi përmes një ndryshimi të mundshëm të një volt në një vakum.

Një volt electron tera është 1.000.000.000.000 volt elektrone.

Është hera e parë që rrezatimi i tillë me energji të lartë është zbuluar nga një shpërthim rrezesh gama në 46 vjet që nga identifikimi i parë i fenomenit.

Dr Anderson tha: Është trilionë herë më energjik sesa drita e dukshme. Ai e bën këtë burimin më të ndritshëm të njohur të fotoneve TeV në univers ‘.

Burimi:  Dailymail 

A.C/Dosja.al

Shto Koment