Bota

Shpalli planin e masave të reja parandaluese ndaj Covid-19/ Boris Johson përballet me kryengritje të deputetëve në Parlament

Deputetët, paralajmëruan se kryeministri do të përballet me revoltën më të madhe në Palament kur plani të vihet në votim javën e ardhshme.
Featured image of article: Shpalli planin e masave të reja parandaluese ndaj Covid-19/ Boris Johson përballet me kryengritje të deputetëve në Parlament Boris Johson

BRITANIA E MADHE-Kryeministri Boris Johson është përballur me një  kryengritje të  deputetëve të tij, pasi ka lajmëruar izolimin e gati 99% të vendit. Sipas DailyMail, kryeministri ka lënë jashtë kufizimeve vetëm Cornwall, Isle of Wight dhe Isles of Scilly, të cilat janë vende që kanë shënuar një numër të ulët të infektimeve me COVID-19.

Deputetët, paralajmëruan se kryeministri do të përballet me revoltën më të madhe në Palament kur plani të vihet në votim javën e ardhshme. Ndërkohë, sipas tyre vendet rurale të tilla si fshati Penshurst në Kent, i cili ka pasur vetëm tre raste infektimi gjatë javës së kaluar nuk duhet të vendoset në izolim.

“Nëse lehtësojmë masat tani, rrezikojmë të humbasim kontrollin e këtij virusi përsëri, duke lënë mënjanë fitimet tona të fituara me forcë dhe duke na detyruar të kthehemi në një Vit të Ri bllokim kombëtar me të gjitha dëmet,”-ka thënë ai. 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Që prej fillimit të pandemisë në Britaninë e Madhe janë 1,574,562 raste infektimi dhe kanë ndërruar jetë 57,031 njerëz.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment