Bota

Shpallet në kërkim ndërkombtar bosi turk i kriptomonedhave: fshihet në Shqipëri me 2 miliard dollarë

 • Arratiset drejt Shqipërisë me 2 miliardë dollarë me vete themeluesi i kriptomonedhës ‘THODEX’
 • Ozer i quajti akuzat kundër tij "të pabazuara" dhe tha se ai është në Shqipëri për takime pune.
  Featured image of article: Shpallet në kërkim ndërkombtar bosi turk i kriptomonedhave: fshihet në Shqipëri me 2 miliard dollarë

  TURQI-Turqia ka lëshuar një urdhër arresti ndërkombëtar për themeluesin e një platforme të tregtisë së kriptomonedhave Faruk Fatih Ozer, i cili u arratis drejt Shqipërisë me 2 miliardë dollarë të cilat i ka përfituar nga 391,000 investitorë.

  Sipas BBC , Ozer i quajti akuzat kundër tij “të pabazuara” dhe tha se ai është në Shqipëri për takime pune.

  Ministria Turke e Drejtësisë ka filluar procedurat ligjore për të kërkuar arrestimin dhe ekstradimin e Ozer nga Tirana, ka bërë të ditur ‘Anadolu’, duke shtuar se Ministri i Brendshëm Suleyman Soylu ka komunikuar me homologun e tij shqiptar në telefon.

  Interpoli lëshoi ​​një njoftim të kuq për Ozer ditën e djeshme, pasi mori një kërkesë nga Ankaraja.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Një numër në rritje i qytetarëve turq po vendosin të përdorin kriptovaluta në përpjekje për të mbrojtur kursimet e tyre nga një rënie e mprehtë e vlerës së monedhës vendase, lira. Por tregu turk i kriptovalutave është i parregulluar. Javën e kaluar, Turqia tha se do të ndalonte përdorimin e kriptovalutave për të paguar për mallra dhe shërbime nga 30 prilli.

  (e.k/dosja.al)

  Shto Koment