KRYESORET
Aktualitet

SKANDALI/ Shoqata e Tiranës: Veliaj po ndërhyn në zgjedhjet e FSHF-së, bën presion

21 Janar 2022, 09:50 Nga DOSJA
SKANDALI/ Shoqata e Tiranës: Veliaj po ndërhyn në zgjedhjet e

TIRANË– Sulejman Mema, kryetar i Federatës Rajonale të Futbollit të Tiranës ka denoncuar kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj se po ndërhyn në zgjedhjet e Federatës Shqiptare të Futbollit. Në një shkresë drejtuar Presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino e Sekretares së Përgjithshme të FIFA-s, Fatma Samoura, Mema shkruan se procesi zgjedhor në nivel rajonal të Federatës Rajonale të Futbollit janë nën kërcënim serioz për shkak të ndërhyrjes së politikës. Konkretisht Mema shton se prej dy javësh Veliaj bashkë me Drejtorin e Sportit në Bashkinë e Tiranës Gjergji Muzaka mbledh anëtarët dhe u ‘dikton’ si kandidati fitues Eduart Prodanin.

Në të kundërt sipas Memës, të gjithë ata që nuk binden, kërcënohen se do të përballen me masa si humbja e vendeve të punës e pasoja të tjera rënda. Në denoncimin e tij, Mema shton se biznesmeni i njohur i ndërtimit Arjan Cuka e me lidhje të ngushta me Veliajn ka kërkuar të takojë kandidatin për Kryetar të Shoqatës Rajonale të Tiranës, Krenar Alimehmeti, duke i ofruar një shumë prej mijëra eurosh në këmbim të tërheqjes së kandidaturës së tij. Për këto arsye, Mema kërkon ndërhyrjen e autoritetit më të lartë të FIFA-s për të zgjidhur situatën në Shqipëri.

LETRA E PLOTË:

Të nderuar, siç mund ta dini, në Shqipëri po zhvillohen zgjedhjet në nivel rajonal të Federatës të Futbollit për Kryetar dhe Delegat të Asamblesë së Përgjithshme të FA Shqiptare. Federata Rajonale e Futbollit të Tiranës duhet t’ju informojë se procesi zgjedhor në të cilin jemi Kreu, në kuadër të zgjedhjeve të përgjithshme të Federatës Shqiptare, është nën një kërcënim serioz për shkak të ndërhyrjes agresive të politikës dhe segmenteve të krimit. Prej nja dy javësh anëtarët tanë janë të detyruar të marrin pjesë në takime qoftë me kryetarin e Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj së bashku me Drejtorin e Sportit në Bashkinë e Tiranës z.Gjergji Muzaka, duke u diktuar kandidatin e tyre të preferuar z.Prodani, në të kundërt do të përballen me masa si humbja e vendeve të punës e pasoja të rënda nëse nuk bëhet ‘zgjedhja e duhur’. Me ardhjen e zgjedhjeve në qarkun e Tiranës, presioni ka ardhur duke u rritur duke sjellë në ambientet e Bashkisë për takime individuale, anëtarët e Shoqatës Rajonale Tiranë Sulejman Adili, Endrit Agushi, Eugen Kruja, Xhek Allushi, Mirel Harizaj, Akil Jakupi e Indrit Myrtja. Kërkesa e kryebashkiakut Veliaj është e drejtpërdrejtë: të bëjë zgjedhjen e duhur për të shmangur telashet në të ardhmen. Është shumë e rëndësishme t’ju informojmë gjithashtu se disa ditë më parë, këshilltari bashkiak i Tiranës, njëkohësisht biznesmeni i njohur i ndërtimit Arjan Cuka, ka kërkuar të takojë kandidatin për Kryetar të Shoqatës Rajonale të Tiranës z.Krenar Alimehmeti, duke ofruar deri në fund një shumë prej mijëra eurosh në këmbim të tërheqjes së kandidaturës së tij. Statuti i Federatës Rajonale të Futbollit të Tiranës, i Federatës Shqiptare të Futbollit, i FIFA-s dhe UEFA-s, në një formë të qartë dhe të qartë shmang ndërhyrjen dhe ndërhyrjen e politikës në vendimmarrje dhe në proceset zgjedhore të botës së futbollit. Demokracia, liria e zgjedhjes dhe e mendimit është në rrezik serioz për shkak të kërcënimeve dhe ofertuesve korruptivë financiarë të kryebashkiakut të Tiranës, Erion Veliaj. Në rrethana të tilla do të kishim nevojë për mbështetjen tuaj të qartë si autoritetet më të larta që qeverisin futbollin në mbarë botën, për të ndërmarrë çdo hap për të parandaluar akte të tilla kriminale. Shoqata Rajonale e Futbollit Tirana do të informojë në mënyrë të vazhdueshme çdo përpjekje kur anëtarët tanë kërcënohen nga kryebashkiaku Veliaj apo persona të lidhur ngushtë me të.

(F.M/DOSJA.AL)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

'Yt shoq i ka dhënë tender vëllait'/ Akuza e Berishës, Spiropali: S'ma bën syri tërr, shko në SPAK

'Yt shoq i ka dhënë tender vëllait'/ Akuza e Berishës, Spiropali: S'ma bën syri tërr, shko në SPAK

Akuza për Spiropalin, Berisha: Yt shoq i jep tender vëllait tënd, lumturoni njëri-tjetrin

Berisha: Butrinti s'është prona e Ramës. Shoqëria Civile: Duam popullin në këmbë doktor

Spiropali: Doktor mendon se je zgjedhur në PD por je në rrugë qorre, rri aty Flamur...si shkop

“Mos ulërit”, Paloka-Felajt: Ik moj budallaqe, legene

Berisha në krye të PD-, Çupi: Jam e dëshpëruar! Lajm i keq për demokratët

Berisha në krye të PD, Duma: Të respektohet vullneti i demokratëve

Berisha në krye të PD, Pampuri: Unë jam me SHBA

Berisha në krye të PD, Sula: Një pjesë e njohin

Protesta/ Avokati: Ligjin e Butrintit po ia bëjnë dhuratë ministrit të jashtëm grek, s'është rastësi

Rrëzohet kërkesa e Vasilit për debat, Balla: Shkresa që erdhi në Kuvend s'mbante firmën e non-gratas

Berisha në krye të PD, Balla: Dje kishte tre gara të forta, ajo me Ibsenin s’dihej si do dilte

Vijon AKSIONI, ‘Shqiponjat’ blindojnë Elbasanin pas rrëfimeve të Nuredin Dumanit

Zgjedhjet në PD/ Shkëlzen Berisha voton për kreun e ri të PD në selinë blu

Elbasani ‘përmbytet’ në pikun e vapës, ujërat e zeza mbushin qytetin

Synonte të bëhej ministër me Bashën, Andi Lila 'kthen', shfaqet sot me Ramën e Veliajn

‘Lufta’ mes tyre zhvillohet në Gjykatë, Veliaj e Duka bëhen bashkë për ‘Kupën e Botës’

Silva i jep dhuratën e veçantë Ramës, kryeministri: E paskeni studiuar gjatësinë time

Bregdeti në Shëngjin mbulohet nga pluhuri i verdhë, IKMT: Dyshohet se është hedhur nga anijet

Zgjedhje në PD/ Ibsen Elezi e nis me disavantazh: Kam vëzhgues, por anëtarë në Komisione jo

Targa italiane, armë dhe vila luksoze/ Ç'nuk u pa nga aksioni "Plumbi i artë"

Frikë se Gjykata s'i jep të drejtë? Berisha: S'ka vendim që ndal këtë mision historik

Sali Berisha shkon në selinë e PD, e shoqëron bashkëshortja

Presidenti, Balla: S'e kuptoj tërheqjen e PD, ne e respektojmë marrëveshjen

Policia bën bilancin: Pezullohen 95 leje drejtimi, gjobiten mbi 500 persona

Aksident në Maminas, përfshihen gjashtë makina

'Ka rrjedhje të sekretit hetimor?' Kraja-Majkos: Për non-gratat s'përgjigjem

Komisioni/ Kraja: Me paratë e konfiskuara kemi ngritur laboratorë eksperimentale

'A ndërhyn Rama dhe ministrat në punën tuaj?/ Kraja - Alibeajt: S'komentoj, zbatoj ligjin

Dosja e Aleks Nikës/ Ndreca: A mund të transferohet në SPAK? Kraja: Duhet vlerësuar

Dvorani dhe Ina Rama për President? Berisha: Janë subjekte të ndjekjes penale

Ç'do bëhet me Teatrin Kombëtar? Zotohet Berisha: Do ndërtohet siç ka qënë

8 emrat e PD për President, Berisha: Parodi e neverishme, keqpërdorim i Ramës

FMN propozoi shkrirjen e Bordit, Berisha: Të ndërhyhet me urgjencë për çështjen e borxhit

A e përdori PD për të justifikuar non-gratën? Berisha: Partia më ka penguar

'Non-grata' në gjykatën franceze, Berisha: Ka 2 faktorë kundër meje

Nëse vjen Berisha, PD duhet të pezullohet nga PPE, ish-kryeministri: Gaboi!

Berisha thirrje BE: Na hapni negociatat! Nuk e meritojmë, por po s'ndodhi sjell trazira në rajon

'Shqipëria anëtar i asociuar i BE'/ Rama: Mbështes vizionin e Macron

Gjermania kundër Ballkanit të Hapur? Rama: Ushqim për konsum lokal

'Ballkani i Hapur'/ Charles Michel: E mbështes, uroj që të gjithë t'i bashkohen nismës

'Ndryshojmë kursin'/ Rama: Nëse Bullgaria s'hap rrugë, do i shpëtojmë kthetrave të tyre

Integrimi/ Pse duhet mbajtur peng Shqipëria? Michel: Duhen zgjidhur konfliktet, ju mbështes

Integrimi në BE, Charles Michel: Angazhimi ynë nuk ka ndryshuar

Integrimi në BE/ Rama: Kemi hedhur hapa njëjtë si vendet që i kanë çelur negociatat

Aksioni i SPAK, Berisha: U dekonspirua, Edi Rama u shqetësua, dha mesazh tek bandat

Raporti i FMN, Ibrahimaj: Do jemi më të kujdesshëm, do analizojmë çmimet

Autori i vë zjarrin furgonit të policit në Shkodër, i maskuar si grua

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë