Rajoni

Dy partitë e mëdha synojnë formimin e qeverisë së re në Maqedoninë e Veriut

VIDEO
Presidenti i vendit duhet t’ia japë mandatin më pesë gusht asaj partie që do të ketë siguruar shumicën prej 61 votash në parlament.
Featured image of article: Dy partitë e mëdha synojnë formimin e qeverisë së re në Maqedoninë e Veriut Foto ilustruese

MAQEDONI E VERIUT– Parlamenti i ri i Maqedonisë së Veriut pritet të mblidhet më 4 gusht, ndërsa nuk është bërë ende asgjë zyrtare lidhur me përpjekjet për forminin e koalicionit qeverisës.

Sipas rrethanave paszgjedhore dhe numrave në parlament, asnjëra prej partive pretendente nuk e ka të lehtë ta formojë kabinetin qeveritar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Presidenti i vendit duhet t’ia japë mandatin më pesë gusht asaj partie që do të ketë siguruar shumicën prej 61 votash në parlament.

Marrë nga VOA

Shto Koment