Dikur

Shkrimi në mediat franceze në 1935/ Në mbretërinë e Zogut u krijua një komision i posaçëm për drejtëshkrimin e gjuhës

Ministria e Arsimit sapo ka formuar një komision të posaçëm për të studiuar mundësinë e unifikimit të drejtshkrimit të gjuhës shqipe.
Featured image of article: Shkrimi në mediat franceze në 1935/ Në mbretërinë e Zogut u krijua një komision i posaçëm për drejtëshkrimin e gjuhës Ahmet Zogu

“Le Petit Parisien” ka botuar, të dielën e 6 tetorit 1935, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me krijimin e një komisioni të posaçëm për unifikimin e drejtshkrimit të gjuhës shqipe, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Për unifikimin e drejtshkrimit të gjuhës shqipe

Tiranë, 5 tetor (Dep. Petit Paris.)

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Shkrimi në mediat franceze

Ministria e Arsimit sapo ka formuar një komision të posaçëm për të studiuar mundësinë e unifikimit të drejtshkrimit të gjuhës shqipe.

Ko iniciativë u prit me shumë simpati nga intelektualët dhe shkrimtarët e vendit.

(Marrë nga Darsiani.com)

Shto Koment