Rajoni

SHKRIMI i ‘PROTOTHEMA’: Lojërat e axhendës turke dhe “ndërmjetësimi shqiptar”, Rama ‘besnik’ i Erdogan, ç’do na kërkojë Turqia

Në artikull kryeministri Edi Rama portretiziohet si "negociatori" dhe "i besuari" i presidentit turk Erdogan. Në fund, pasi prezantohet edhe kryenegociatori, Greqia duket se është e përgatitur për të diskutuar lidhur me të gjithë temat që kërkon Turqia.  
Featured image of article: SHKRIMI i ‘PROTOTHEMA’: Lojërat e axhendës turke dhe “ndërmjetësimi shqiptar”, Rama ‘besnik’ i Erdogan, ç’do na kërkojë Turqia Mevlut Cavusoglou dhe Nikos Dendias

ATHINË– Media greke “Protothema” i ka dedikuar një shënim dakordësisë mes Greqisë dhe Turqisë për t’ju rikthyer bisedimeve. Në shkrimin e publikuar, me titull “Bisedimet: Lojërat e axhendës turke, “burrat e mirë” dhe “ndërmjetësimi shqiptar”‘, janë sqaruar hap pas hapi të gjithë elementët që kanë sjellë edhe dakordësimin për nisjen e negociatave. Në artikull kryeministri Edi Rama portretiziohet si “negociatori” dhe “i besuari” i presidentit turk Erdogan. Në fund, pasi prezantohet edhe kryenegociatori, Greqia duket se është e përgatitur për të diskutuar lidhur me të gjithë temat që kërkon Turqia.

ARTIKULLI I PLOTË: 

Më 25 janar do të nisin edhe bisedimet mes Greqisë dhe Turqisë, të specifikuara “të vështira”, sipas burimeve diplomatike, pasi Ankaraja këmbëngul në dialog, Athina këmbëngul për vendosjen në tryezë të zonave detare në Egje dhe Mesdheun Lindor. Një ftesë e përgjithshme ishte lëshuar nga Ministri i Jashtëm i Ankarasë Mevlüt Çavuşolulu për të rifilluar bisedimet “në janar”, ndërsa Athina u përgjigj se nuk kishte marrë ende një ftesë zyrtare, por gjithashtu deklaroi gatishmëri për të marrë pjesë në dialog. Pak më vonë, nga Portugalia – ku ai po bën një vizitë zyrtare në vendin që ka marrë presidencën e OSBE-së, Kyriakos Mitsotakis dërgoi mesazhin e tij në Ankara, duke i kërkuar Turqisë që  të ndalojë së luajturi ‘rolin e të mirit’.

Çfarë do të paraprijë bisedimet?

Është planifikuar që Ibrahim Kalin, një këshilltar i presidentit Recep Tajip Erdogan, të mbajë kontakte me drejtoreshën e zyrës diplomatike të Kryeministrit, Eleni Sourani. Gjithashtu siç dihet, kryeministri shqiptar Edi Rama kohët e fundit bëri një vizitë zyrtare në Ankara me ftesë të Erdogan – dhe më pas u takua jozyrtarisht në Athinë me homologun Kyriakos Mitsotakis dhe kryediplomatin, Nikos Dendias.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në atë kohë, u tha se kryeministri shqiptar po përpiqej të ndërmjetësonte midis Ankarasë dhe Athinës – Edi Rama dihet se është një aleat besnik i Erdoganit, por më 20 tetor ai pranoi të referonte çështjen e detit Jon në Hagë. Në të njëjtën kohë, Shqipëria po luan kartën e perspektivës Evropiane – dhe po pret datën e fillimit të negociatave të pranimit në BE. Është e qartë se për shkak të të ardhmes politike të Ramës, Shqipëria duhet vetëm të mbështesë Greqinë. Me interes të veçantë u prit reagimi i parë i Komisionit Evropian, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Peter Stano, i cili tha se BE nuk ishte informuar zyrtarisht për rinisjen e bisedimeve, por theksoi se është diçka që pritej, pasi “çështjet që irritojnë” marrëdhëniet e Turqisë me çdo shtet anëtar të Bashkimit “janë çështje irrituese për të gjithë BE.”

“De-përshkallëzimi dhe normalizimi i marrëdhënieve greko-turke, shtoi Stano, është një “element shumë i rëndësishëm” për zhvillimin e marrëdhënieve ‘euro-turke’.

Pala Greke do të marrë pjesë në bisedimet e drejtuara nga ambasadori Pavlos Apostolidis, i cili ka përvojë të gjerë me diplomatët turq. Vendi gjithashtu është i vendosur dhe duket se e vetmja çështje që ka mbetur pa plotësuar është zgjidhja e zonave detare, gjë që Greqia ka bërë tashmë me Italinë dhe Egjiptin, ndërsa ka gjetur edhe një gjuhë të përbashkët me Shqipërinë. Sidoqoftë, raporti i Cavusoglou mbi takimin e tij me Nikos Dendias në Tiranë, pas raundit të parë të kontakteve eksploruese, mund të ketë lidhje me qëllimin e Ankarasë për të pranuar në një periudhë afatmesme dhe në kushte të caktuara – që kanë të bëjnë me zhvillimet në më gjerë marrëdhëniet euro-turke. Sigurisht, referimi i Ministrit të Jashtëm turk në një debat “të pakushtëzuar” nënkupton që ka çështje të tjera të ngritura nga Ankaraja përtej shelfit kontinental, siç është çmilitarizimi i ishujve të Egjeut.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment