DiasporaRajoni

Blic: Qeveri e re avaz i vjetër, politikanët e Kosovës sa herë ndjehen ngushtë përmendin ‘Shqipërinë e Madhe’

Gazeta e njohur serbe Blic i ka kushtuar një shkrim faktit se edhe pse qeveritë në Kosovë ndryshohen ajo që nuk ndryshon është qëndrimi ndaj dialogut, ehde faktit që sipas tyre Kosova është ajo që nuk kërkon një zgjidhe.
Featured image of article: Blic: Qeveri e re avaz i vjetër, politikanët e Kosovës sa herë ndjehen ngushtë përmendin ‘Shqipërinë e Madhe’ Foto Ilustruese

SERBI– Pas zgjedhjes së Albin Kurtit në krye të qeversië së Kosovës e gjithë vëmendja është kthyer sesa rëndësi do ti kushtoj ai dialogut Kosovë-Serbi dhe se a do të ketë prioritet respektimin e marrëveshjes së Washingtonit.

Gazeta e njohur serbe Blic i ka kushtuar një shkrim faktit se edhe pse qeveritë në Kosovë ndryshohen ajo që nuk ndryshon është qëndrimi ndaj dialogut, ehde faktit që sipas tyre Kosova është ajo që nuk kërkon një zgjidhe.

Shkrimi i plotë:

Shqipëria e Madhe, pastaj një proces gjyqësor për gjenocid, etj. Cilado qoftë grupi i politikanëve shqiptarë në Prishtinë, pothuajse asnjëri prej tyre nuk tërhiqet nga këto dy gjëra, nëse duan të disiplinojnë Serbinë apo BE, të gjitha në mënyrë që të marrin atë që duan.

Kështu, ne i dëgjonim kërcënimet ndaj të ashtuquajturës ” Shqipëria e Madhe ” herë pas here, më saktësisht sa herë që mbaheshin zgjedhjet në Kosovë, dhe kur erdhi presioni që Bashkimi të miratojë liberalizimin e vizave, gjë që nuk ka ndodhur ende, dhe përsëri këto ditë, si përgjigje nëse Kosova nuk lejohet të anëtarësohet në KB dhe NATO.

Nuk ka asgjë të ndryshme me njoftimin e procesit gjyqësor që Prishtina planifikon të paraqesë kundër Serbisë, për genocid. Nuk mund të thuhet se nuk ka asnjë akuzë serioze për gjëra të tmerrshme, por kur gjithçka shtohet dhe zbritet, të paktën mbetet mendjelehtësia e politikanëve shqiptarë.

Sidoqoftë, sipas zëdhënësit të qeverisë së Prishtinës, Rozafa Kelmendi, kjo do të ndodhë vitin e ardhshëm, para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë, duke shtuar se përgatitja e madhe është e nevojshme për të.

Para fillimit të hartimit të padisë, është e nevojshme të finalizohet plani i punës që përmban shumë aspekte teknike që përfshihen në këtë plan. Sapo të përfundojë procesi i hartimit të këtij plani, mund të fillojë hartimi i një procesi gjyqësor. Ne nuk kemi një datë të saktë për ngritjen e padisë, por mund ta paraqesim atë para fundit të vitit të ardhshëm – tha ajo.

Plani u njoftua gjithashtu nga Kryeministri i Institucioneve të Përkohshme të Prishtinës, Albin Kurti, në fjalimin e tij të parë në Kuvendin e Kosovës. E njëjta gjë mund të dëgjohej nga presidentja e sapozgjedhur e Kosovës, Vjosa Osmani, natyrisht me dëmshpërblime të luftës dhe, për fat të keq, zakonisht dhe plotësisht e turpshme, me rraskapitjen e viktimave serbe dhe krimet e kryera nga UÇK-ja terroriste, të cilat asnjë politikan shqiptar nuk i lavdëron.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ata nuk kanë një problem me faktin se ish-komandantët dhe zyrtarët e UÇK -së aktualisht po përballen me akuza në Hagë për krime kundër serbëve, por për osmanët ato janë “gjëra të pakrahasueshme” midis të cilave “nuk mund të ketë barazi morale”.

Sidoqoftë, ajo që politikanët e Prishtinës nuk po thonë është se i ashtuquajturi shtet i Kosovës në të vërtetë nuk ka askënd për të paditur Serbinë sepse është një territor, jo një shtet, dhe kjo është ajo që është shkruar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të KB, dhe padia para Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë mund të paraqitet nga një shtet anëtar i KB.

Nga ana tjetër, Gjykata Speciale për Krimet e Luftës në Hagë merret me gjykimin e individëve, jo të shteteve, në mënyrë që, siç qëndrojnë tani gjërat, Prishtina “po qëllon në zbrazëti”.

Sidoqoftë, kjo nuk është aq shumë lajm, sepse ajo tregoi të njëjtat metoda në shembullin e të ashtuquajturës “Shqipëria e Madhe” për ta “tërhequr” atë sa herë që diçka bllokohet: zgjedhjet, “trajnimi i rreptësisë”, për të shantazhuar kur diçka nuk mundet.

Shigjeta e fundit e tillë helmuese u “tërhoq” nga ish-Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, rreth Pashkëve, përsëri në mënyrën e tij, një kërcënim, këtë herë për të gjithë bashkësinë ndërkombëtare.

Shqiptarët nuk kanë qenë kurrë më pranë një organizate sigurie siç është NATO. Shqipëria është në NATO dhe ne jemi afër NATO-s. Kosova gjithashtu duhet të jetë në NATO dhe nëse nuk lejohet të anëtarësohet në KB dhe anëtarësimin në NATO, ne duhet të bashkohemi me Shqipërinë – tha ai.

Sidoqoftë, nëse ai e pyet veten, Kosova do të bashkohet me Shqipërinë edhe nëse Serbia nuk e njeh atë si një shtet të pavarur. Politikanët e Prishtinës dëshironin një “Shqipëri të Madhe” edhe kur nuk morën liberalizimin e vizave dhe kur donin të provokonin Serbinë (më shpesh), por edhe Maqedoninë e Veriut. Në një kohë, Kryeministri aktual i Kosovës, Albin Kurti, kishte pretendime ndaj tij, por në ndërkohë ai zbarkoi, duke shpjeguar se bashkimi i të ashtuquajturit shtet i Kosovës me Shqipërinë nuk lejon kushtetutën e Kosovës.

Kërcënimi i fundit i bashkimit të Ramush Haradinit me Shqipërinë ka zbuluar edhe njëherë mosrespektimin e thellë të udhëheqjes politike shqiptare në Prishtinë ndaj bashkëqytetarëve me kombësi serbe – tha ndihmësi i drejtorit të Zyrës për Kosovën dhe Metohinë Igor Popoviç, i cili bëri thirrje për t’i dhënë fund për “retorikën luftarake nga fundi i shekullit të kaluar”, dhe politikanët e Prishtinës për të treguar se ata janë “përveç që janë në gjendje të krijojnë vazhdimisht probleme, staf dhe të zgjidhin problemet në një mënyrë paqësore dhe të civilizuar”.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment