Bota

Shkon në 43 numri i të vdekurve, pas Bahamas “Dorian” po shkatërron dhe Kanadanë

Të paktën 43 të vdekur raportohet të jetë numri i të vdekurve në SHBA, pas shkatërrimit të fuqishëm të Uraganit Dorian.
Featured image of article: Shkon në 43 numri i të vdekurve, pas Bahamas “Dorian” po shkatërron dhe Kanadanë Pamje nga pasojat qe ka lene Uragani Dorian

KANADA-  Uragani Dorian po shkatërron një pjesë të mirë të SHBA, ku sëfundmi ka përfshirë edhe Kanadanë duke shkatërruar mijëra shtëpi.

Ndërkohë më e rëndësishmja është jeta e banorëve, ku çdo ditë e më shumë është në rrezik.

Teska thuhet se janë me mijëra njerëz të humbur të cilët për rrjedhojë mund të konsiderohen edhe si të vdekur pasi situata në vend është shumë delikate, nga mediat e huaja mësohet që të paktën deri më tani të jenë 43 të vdekur.

Rreth 450.000 shtëpi në Kanada kanë mbetur pa energji  energji elektrike, dhe  banorët  janë të pamundur për të lëvizur.

Uragani Dorian po bëhet më i tmerrshmi në historinë e SHBA, ku erërat e forta e kanë kaluar shpejtësinë prej 160 km/orë.

 Burimi: msn

A.C/Dosja.al

Shto Koment