Bota

Përmbytjet në Kinë! Shkon në 33 numri i viktimave, 13 prej tyre punëtorët e ndërtimit që u zunë brenda tunelit

Stuhitë e shiut kanë përmbytur rrugët dhe kanë bllokuar metronë e qytetit si dhe kanë ndërprë rrymën elektrike në pjesën më të madhë të vendit. Këto përmbytje kanë prekur më shumë se 3 milion të banorëve të Kinës Qendrore.
Featured image of article: Përmbytjet në Kinë! Shkon në 33 numri i viktimave, 13 prej tyre punëtorët e ndërtimit që u zunë brenda tunelit Bnaoret e Kines

KINË-Përmbytjet ‘shkatërruese’ vazhdojnë në Kinën Qendrore duke e çuar numrin total të viktimave në 33 si dhe të eth 200.000 personave që janë janë shpërngulur nga banesat e tyre.

The Guardian raporton se stuhitë e shiut kanë përmbytur rrugët dhe kanë bllokuar metronë e qytetit si dhe kanë ndërprerë rrymën elektrike në pjesën më të madhë të vendit. Këto përmbytje kanë prekur më shumë se 3 milion të banorëve të vendit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

13 nga viktima ishin punëtorë ndërtimi të cilët u bllokuan teksa po punonin në një tunel i cili u mbush me ujë nga shirat e mëdha. Autoritetet po punojnë intensivisht për ti ardhur në ndihëm banorëve dhe për ti evakuuar ato në vende më të sigurta. Reshjet e dendura dhe përmbytjet në Kinë vijonë prej tre ditësh.

(e.k/dosja.al)

Shto Koment