Bota

Shkon në 25 numri i viktimave nga përmbytjet në Kinë, 100 mijë banorë evakuohen nga Zhengzhou

Rreth 100,000 njerëz janë evakuuar në Zhengzhou, ku transporti hekurudhor dhe rrugor janë ndërprerë, ku digat dhe rezervuarët janë rritur në nivele të larta ndërsa mijëra trupa filluan një përpjekje shpëtimi në provincë.
Featured image of article: Shkon në 25 numri i viktimave nga përmbytjet në Kinë, 100 mijë banorë evakuohen nga Zhengzhou Permbytjet ne Kine

KINË– Të paktën 25 njerëz kanë vdekur në provincën qendrore të Kinës të goditur nga përmbytjet, dhjetëra prej tyre në një linjë metroje që ishte zhytur nga ato që zyrtarët e motit i quajtën shirat më të rëndë të 1.000 viteve të fundit.

Rreth 100,000 njerëz janë evakuuar në Zhengzhou, ku transporti hekurudhor dhe rrugor janë ndërprerë, ku digat dhe rezervuarët janë rritur në nivele të larta ndërsa mijëra trupa filluan një përpjekje shpëtimi në provincë.

Sipas Aljazeera, të vdekurit përfshinin katër banorë të qytetit Gongyi, të vendosur në brigjet e lumit të Verdhë si Zhengzhou, pas shembjes së përhapur të shtëpive dhe strukturave për shkak të shirave.

Autoritetet e qytetit thanë se më shumë se 500 njerëz u tërhoqën në siguri nga metroja e përmbytur, ndërsa imazhet e mediave sociale treguan udhëtarët e trenit të zhytur në ujërat e thella në errësirë ​​dhe një stacion të kthyer në një pishinë të madhe kafe.

Shiu ndaloi shërbimet e autobusëve në qytetin e 12 milion njerëzve rreth 650 km në jugperëndim të Pekinit, tha një banor me mbiemër Guo, i cili duhej të kalonte natën në zyrën e tij.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më shumë shi parashikohet në të gjithë Henan për tre ditët e ardhshme dhe Ushtria Çlirimtare e Popullit ka dërguar më shumë se 5700 ushtarë dhe personel për të ndihmuar në kërkimin dhe shpëtimin.

Ashtu si valët e nxehtësisë së fundit në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada dhe përmbytjet ekstreme që shihen në Evropën perëndimore, reshjet në Kinë ishin pothuajse të lidhura me ngrohjen globale, thanë shkencëtarët.


Lajmi kryesor/ Përmbytjet nuk kursejnë as Kinën, 12 persona humbin jetën, banorët: Isha i frikësuar, kjo është e tmerrshme   

(d.a/dosja.al)

Shto Koment