Bota

Shkon në 24 numri i të vdekurve në Jeruzalem, ndër to 9 fëmijë, vazhdojnë protestat e dhunshme

Pas javësh të një dhune të ashpër në Jeruzalem, Hamas, grupi islamik që sundon brenda Gaza, lëshoi një breshëri raketash drejt qytetit të shenjtë mbrëmjen e djeshme, që besohet se ishte hera e parë që kishte në shënjestër qytetin në më shumë se shtatë vjet
Featured image of article: Shkon në 24 numri i të vdekurve në Jeruzalem, ndër to 9 fëmijë, vazhdojnë protestat e dhunshme Pamje nga protesta

JERUZALEM-Sulmet e përgjakshme vazhdojnë në Jeruzalem mes izraelitëve dhe palestinezëve ku 24 persona kanë humbur jetën, ndër to nëntë fëmijë.

Pas javësh të një dhune të ashpër në Jeruzalem, Hamas, grupi islamik që sundon brenda Gaza, lëshoi një breshëri raketash drejt qytetit të shenjtë mbrëmjen e djeshme, që besohet se ishte hera e parë që kishte në shënjestër qytetin në më shumë se shtatë vjet, raporton The Guardian.

Në Gaza, zyrtarët shëndetësorë thanë se shtatë anëtarë të një familje të vetme, përfshirë tre fëmijë, kishin vdekur në një shpërthim. Nuk ishte e qartë nëse shpërthimi ishte shkaktuar nga një sulm ajror izraelit ose raketë që ra shpejt.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ushtria e Izraelit tha se kishte vrarë 15 “operativë” të Hamasit dhe një komandant batalioni të Hamasit. Mjekët izraelitë raportuan se gjashtë civilë izraelitë u lënduan nga raketa, duke përfshirë të plagosur nga xhamat e thyer dhe copat.

Policia izraelite është përgjigjur me granata trullosëse dhe plumba të veshura me gome. Dje në mëngjes, megjithë thirrjet për qetësi nga SH.B.A., Evropa dhe gjetkë, oficerët e rrymës hynë në xhaminë al-Aqsa – vendi i tretë më i shenjtë në Islam – dhe u përballën me sulmuesit.

Palestinezët duan Jeruzalemin Lindor si ndërsa  Izraeli pretendon të gjithë qytetin si kryeqytetin e tij të përjetshëm, të pandashëm. Aneksimi i tij i seksionit lindor ende nuk është njohur ndërkombëtarisht.

(e.k/dosja.al)

Shto Koment