KRYESORET
Aktualitet

Shkollimi i fëmijëve të Shqipërisë në duart e meteorologëve

20 Janar 2022, 16:59 Nga DOSJA
Shkollimi i fëmijëve të Shqipërisë në duart e

TIRANË– Shkollimi i fëmijëve të një vendi të bekuar për nga kushtet e motit, pasi afro 300 nga (365-366 ditë që ka një vit mbulohet nga dielli, varet nga meteorologët. ‘Truri’ i Shqipërisë ose më saktë një pjesë e atij që nuk e sheh të ardhmen rrugëve të Evropës, rrezikon të mbetet injorant e mjaft i larg bankave të shkollës për shkak të disa ditëve ngrica. Sot, u njoftua nga Ministrja e Arsimit, Evis Kushi se në datat 24, 25 dhe 26 janar shkollat do të jenë mbyllur dhe nuk do të zhvillohet mësimi për shkak të motit të keq e temperaturave të ulëta që pritet të shkojnë deri në -17 gradë celsius. Gjithsesi ky vendim nuk është përfundimtar, pasi ministrja Kushi shkruante se nëse meteorologët që kanë dhënë këtë parashikim moti kanë gabuar, do të anulohet. Pra, alarmojmë një vend të tërë që për tre ditë shkollat do të mbyllen, por nëse parashikimi nuk del, mësimi vijon normalisht. Përgjegjësi? Nuk mban askush.

Nisur nga fakti që një meteorolog shumë i mirë mund të parashikojë motin me rreth 80% saktësisht brenda shtatë ditëve e se sa më pak ditë të jenë për tu parashikuar, aq më shumë rritet saktësia e parashikimit, pyetja e parë që ngrihet është se cili është burimi i këtyre të dhënave për të cilat flet Kushi? Ku do të shkojnë temperaturat deri në -17 gradë celsius? Cilat zona preken, ato malore apo urbane? A ka një klasifikim te shkollave të cilat mund ta bëjnë pushim për tre ditë rresht për shkak të motit teq duke ndarë zonat malore nga ato kur koha që të duhet për të shkuar në shkollë nuk i kalon 20 minuta? Dhe nëse situata qenka vërtetë kaq alarmante përse nuk reagon asnjë prej institucioneve të tjera? Njësoj si nxënësit e shkollave, edhe taksapaguesit që duhet të ngrihen çdo mëngjes për të shkuar në punë duhet t’i dinë këto informacione për të marrë masa. Përderisa temperaturat e ngricat pritet të jenë aq të rrezikshme saqë nxënësit duhet të mbyllen në shtëpi, nuk ka pse të bëjë përjashtim pjesa tjetër e qytetarëve.

Duke e marrë për të mirëqenë faktin se një mot i tillë na pret javën që vjen, na lindin të tjera pyetje. Kjo nuk ka qenë dhe nuk do të jetë hera e parë apo e fundit që ngricat e i ftohti polar pushtojnë vendin, por a mund ta rrezikojmë dijen e të ardhmen e fëmijëve që rrjedhimisht janë edhe e ardhmja e Shqipërisë për shkak të motit të ftohtë? Po të bëjmë një krahasim me vendet e tjera, vihet re se fëmijët shkojnë në shkollë në qytetin më të ftohtë në botë, në Yakutsk të Rusisë edhe kur termometri shënon -48 gradë celsius. Madje rrjeti mbushet me fëmijë që luajnë me topa dëbore kur temperaturat zbresin në ato më minimalet. Një tjetër vend që nuk e ndal shkollimin gjatë dimrit është Siberia. Ah, po, kur temperaturat shkojnë -52 gradë celsius, situata ndryshon dhe vendi izolohet.

Vetëm duke parë këto të dhëna kuptojmë se problemi nuk është moti, por masat e marra për ta përballuar atë. Dhe fakti që temperaturat shkojnë në -17 gradë, nuk do të thotë që fëmijët të mbyllen në shtëpi. Ndoshta, ajo që duhet bërë është instalimi i ngrohjes në shkolla që në vendin tonë nuk ka ekzistuar ndonjëherë. Nxënësit mbledhin para çdo vit për të blerë reflektorë që si përfundim ngrohin vetëm bankën e mësueses dhe ‘fatlumët’ që rrinë pranë saj. Të tjerët, durojnë të ftohtin ose kyçen në shtëpi duke krijuar kështu një ngarkesë me prapambetje në mësime, pasojat e të cilës i shohim vite më vonë, kur këta fëmijë i takojmë në zyra si kolegë.

(F.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë