Kuriozitete

Shkolla spanjolle që mëson djemtë të kryejnë punë shtëpie për të arritur barazinë gjinore

Të gjitha klasat mësohen vullnetarisht nga mësuesit, përfaqësuesit e kampusit shkollor, si dhe nga disa baballarë të disa prej nxënësve pjesëmarrës.
Featured image of article: Shkolla spanjolle që mëson djemtë të kryejnë punë shtëpie për të arritur barazinë gjinore
Përditësuar:

SPANJË –  Qepja, hekurosja dhe gatimi janë detyra themelore që shumica e njerëzve i mësojnë në shtëpi. Por është krejtësisht e ndryshme kur një shkollë ofron  një klasë shtesë, në mënyrë  që nxënësit, veçanërisht djemtë, të ndërtojnë vlera normative si dhe të kuptojnë konceptin në lidhje me barazinë gjinore.

Kjo është ajo që Shkolla Montecastelo e Spanjës u mëson studentëve të saj nën moton, “barazia mësohet me veprime”.

nxënësit duke mësuar hekurosjen

Në vitin 2018, shkolla, e vendosur në qytetin e Vigo, njoftoi se do të përfshijë mësime në ekonominë e shtëpisë midis lëndëve të tjera.

Gjatë klasave, studentët meshkuj do të mësohen të bëjnë detyra të tilla si hekurosje, qepje, gatim dhe aktivitete të tjera manuale, siç janë muratimi, zdrukthtari dhe aftësitë hidraulike dhe elektriçiste.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Të gjitha klasat mësohen vullnetarisht nga mësuesit, përfaqësuesit e kampusit shkollor, si dhe nga disa baballarë të disa prej nxënësve pjesëmarrës.

Ideja lindi kur administrata e shkollës po kërkonte mënyra që mund të promovonin kriteret e barazisë gjinore për nxënësit e tyre.

Burimi:Thinkinghumanity

E.C/Dosja.al

Shto Koment