Politike

‘Shkolla e Magjistraturës’/ Ambasadori i BE-së, Soreca: Ka në dorë të ardhmen e reformës në drejtësi

Luigi Soreca u shpreh se Bashkimi Europian është në krah të reformës në Drejtësi dhe ndryshimeve në shkollën e Magjistraturës.
Featured image of article: ‘Shkolla e Magjistraturës’/ Ambasadori i BE-së, Soreca: Ka në dorë të ardhmen e reformës në drejtësi
Përditësuar:

Ambasadori i BE-së në Shqipëri, Luigi Soreca gjatë konferencës me temë “Strategjia për Magjistraturën” (SHIKO KËTU) ka shprehur mbështetjen e Bashkimit Europian për reformat që janë ndërmarrë në Drejtësi.

Në fjalën e tij, Soreca u shpreh se shkolla e Magjistraturës ka në dorë të ardhmen e reformës në drejtësi dhe do të ndryshojë kulturën e gjyqësorit shqiptar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Tani që reforma në Drejtësi po jep rezultat dhe transformimi i gjyqësorit është bërë i prekshëm, duhet të sigurojmë qendrueshmërinë në terma afatgjatë të sistemit. Roli i Shkollës së Magjistraturës është i shumë rëndësishëm. Është institucioni kryesor që do të ndryshojë kulturën e gjyqësorit shqiptar. Shkolla ka në dorë të ardhmen e reformës në drejtësi dhe Bashkimi Europian është në krah të saj,”- tha Soreca. 

Shto Koment