Kuriozitete

Shkencëtarët mund të kenë zbuluar forcën e pestë natyrore

Ato përfshijnë forcat gravitacionale dhe elektromagnetike, të cilat prodhojnë ndërveprime të konsiderueshme me rreze të gjata, efektet e të cilave mund të shihen drejtpërdrejt në jetën e përditshme.
Featured image of article: Shkencëtarët mund të kenë zbuluar forcën e pestë natyrore Foto ilustruese

SHBA– Prej kohësh është njohur që ekzistojnë katër “forca themelore” të cilat qeverisin natyrën.

Substanca e universit tonë tërhiqet së bashku, ose shtyhet nga këto forca të cilat përcaktohen nga fakti se ato nuk duken se janë të reduktueshme në ndërveprime më themelore midis grimcave.

Ato përfshijnë forcat gravitacionale dhe elektromagnetike, të cilat prodhojnë ndërveprime të konsiderueshme me rreze të gjata, efektet e të cilave mund të shihen drejtpërdrejt në jetën e përditshme.

Dhe ato përfshijnë gjithashtu forca të njohura si ndërveprime të forta dhe ndërveprime të dobëta, të cilat prodhojnë forca në distanca të vogla, nënatomike dhe qeverisin fizikën bërthamore.

Me kalimin e viteve, ka pasur shumë pretendime të pabazuara të ekzistencës së një force të pestë themelore, dhe ndërsa zhvillimi i gjatë për lëndën e errët vazhdon të dëshmohet e pafrytshme, përpjekjet për të gjetur forca të reja në lojë për të ndihmuar në plotësimin e boshllëqeve modelin standard te fizika e grimcave nuk mund të shpjegojë se janë rritur.

Lënda e errët është një substancë teorike e hipotezuar për të përbërë rreth 85 përqind të të gjithë masës në univers, por ende nuk është shquar.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Por tani, shkencëtarët në Institutin e Kërkimeve Bërthamore Atomki të Hungarisë, besojnë se mund të kenë gjetur prova më të forta të një force të pestë themelore të panjohur të natyrës.

Attila Krasznahorkay dhe kolegët e tij në Atomki raportuan së pari disa rezultate befasuese në 2015 pasi studiuan dritën e emetuar gjatë prishjes radioaktive të beryllium-8, një izotop i paqëndrueshëm.

Nëse konfirmohet ekzistenca e grimcave, do të thotë që fizikanët do të duhet të rivlerësojnë përfundimisht bashkëveprimet e katër forcave themelore ekzistuese të fizikës së grimcave dhe të krijojnë hapësirë ​​për një të pestën.

“Ne jemi në pritje të rezultateve eksperimentale më të pavarura që do të vijnë për grimcën X17 në vitet e ardhshme,” -përfundon ekipi hulumtues.

Burimi: independent

A.C/Dosja.al

Shto Koment