Bota

Shkenca drejt zbulimit të forcës së pestë fizike, eksperimenti Muon mund të ndihmojë në shpjegimin e disa enigmave të mëdha rreth Universit

Të gjitha forcat që përjetojmë çdo ditë mund të reduktohen në vetëm katër kategori: graviteti, elektromagnetizmi, forca e fortë dhe forca e dobët.
Featured image of article: Shkenca drejt zbulimit të forcës së pestë fizike, eksperimenti Muon mund të ndihmojë në shpjegimin e disa enigmave të mëdha rreth Universit Eksperimenti Muon 2

SHBA– Nga ngjitja e një magneti në derën e frigoriferit deri te hedhja e një topi në një rrjet basketbolli, forcat e fizikës janë në lojë në çdo moment të jetës tonë.

Të gjitha forcat që përjetojmë çdo ditë mund të reduktohen në vetëm katër kategori: graviteti, elektromagnetizmi, forca e fortë dhe forca e dobët.

Sipas BBC, fizikantët thonë se kanë gjetur shenja të mundshme të një force të pestë themelore të natyrës. Gjetjet vijnë nga kërkimet e kryera në një laborator afër Çikagos.

Katër forcat themelore rregullojnë mënyrën se si të gjithë objektet dhe grimcat në Univers ndërveprojnë me njëri-tjetrin. Për shembull, graviteti i bën objektet të bien në tokë, dhe objektet e rënda sillen sikur janë ngjitur në dysheme.

Këshilli i Objekteve të Shkencës dhe Teknologjisë të MB (STFC) tha se rezultati “ofron prova të forta për ekzistencën e një grimce nën-atomike të zbuluar ose të një force të re”. Por rezultatet nga eksperimenti Muon g-2 nuk i shtohen ende një zbulimi përfundimtar.

Tani ekziston një në 40,000 shanse që rezultati të jetë një e dhënë statistikore, e barabartë me një nivel statistikor të besimit të përshkruar si 4,1 sigma. Një nivel prej 5 sigma, ose një në 3.5 milion shanse që vëzhgimi të jetë një rastësi, nevojitet për të pretenduar një zbulim.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Prof Mark Lancaster, i cili është udhëheqësi i Mbretërisë së Bashkuar për eksperimentin, i tha BBC News: “Ne kemi gjetur se bashkëveprimi i muoneve nuk është në përputhje me Modelin Standard [teoria aktuale e pranuar gjerësisht për të shpjeguar se si sillen blloqet ndërtuese të Universit ]. “

Muoni është një nga këto grimca themelore; është e ngjashme me elektronin, por më shumë se 200 herë më e rëndë. Eksperimenti Muon g-2 përfshin dërgimin e grimcave rreth një unaze prej 14 metrash dhe më pas aplikimin e një fushe magnetike. Sipas ligjeve aktuale të fizikës, të koduara në Modelin Standard, kjo duhet t’i bëjë muonët të lëkunden me një shpejtësi të caktuar.

Një forcë e pestë themelore mund të ndihmojë në shpjegimin e disa enigmave të mëdha rreth Universit që kanë ushtruar shkencëtarë në dekadat e fundit.

Për shembull, vëzhgimi se zgjerimi i Universit po shpejtohej i atribuohej një fenomeni misterioz të njohur si energjia e errët. Por disa studiues kanë sugjeruar më parë se mund të jetë provë e një force të pestë.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment