Aktualitet

Shkelen rregullat anti-COVID! Organizoi ceremoni mortore, gjobiten me 1.000.000 lekë 4 pronarë lokali në Durrës e Krujë

Bizneset janë gjobitur me 1 milionë lekë pasi kishin organizuar ceremoni mortore, festime me rastin e festave, si dhe njëri prej tyre është konstatuar i hapur pas orarit të lejuar.
Featured image of article: Shkelen rregullat anti-COVID! Organizoi ceremoni mortore, gjobiten me 1.000.000 lekë 4 pronarë lokali në Durrës e Krujë

DURRËS- Policia ka vijuar me aksionin për respektimin e masave të ndërmarra anti-COVID, duke gjobitur 4 lokale që kanë shkelur rregullat. Bizneset janë gjobitur me 1 milionë lekë pasi kishin organizuar ceremoni mortore, festime me rastin e festave, si dhe njëri prej tyre është konstatuar i hapur pas orarit të lejuar.

NJOFTIMI I PLOTË:

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës

Vijojnë kontrollet nga Policia e Durrësit për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Ndëshkohen me masë administrative 1.000.000 lekë, 2 subjekte në Krujë dhe 2 në Durrës, pasi u konstatuan në kundërshtim me Aktin Normativ.

Stukturat e Policisë Durrës, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë vijuar kontrrollet në terren në të gjithë vendin, për të monitoruar zbatimin e masave për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Si rezultat i kontrolleve, shërbimet e Policisë gjatë 24 orëve të fundit, kanë evidentuar dhe ndëshkuar me masë administrative 1.000.000 lekë secilin, 2 subjekte në Krujë:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

•Subjektin në pronësi të shtetasit S. RR., në fshatin Larushk, Krujë dhe subjektin në pronësi të shtetasit A. F., në Arrmeras, Krujë, pasi në kundërshtim me Aktin Normativ, u konstatuan duke organizuar ceremoni mortore.

Gjithashtu në Durrës, janë ndëshkuar me masë administrative 1.000.000 lekë secili, 2 subjekte:

•Subjekti në pronësi të shtetasit K. P., i cili gjatë kontrollit u konstatua i hapur, jashtë orarit të përcaktuar për mbylljen e subjekteve.

•Në lagjen nr.13, Plazh, Durrës, subjekti me menaxher shtetasin M. K., i cili me rastin e festave kishte organizuar një event, në kundërshtim me Aktin Normativ.

Ndërkohë janë sekuestruar kamerat në këtë subjekt, për të bërë të mundur identifikimin e personave pjesëmarrës në këtë event, të cilët do të ndëshkohen me masë administative për thyerjen e masave të mara për parandalimin e përhapjes së COVID-19.

Drejtoria Vendore e Policisë Durrës, apelon për të gjithë pronarët dhe administratorët që të respektojnë me korrektësi masat anticovid duke bërë të mundur shkëputjen e zinxhirit të infektimit nga virusi dhe fton qytetarët të denoncojnë në Komisariatin Dixhital cilindo administrator lokali që nuk i respekton këto masa kufizuese duke u kthyer në burim rreziku për qytetarët.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment