Aktualitet

Shkarkimi i Zaganjorit, KLGJ shpall garën për vakancën e krijuar

 • Gara për Gjykatën e Lartë, zbardhen emrat e 8 kandidatëve që kalojnë në fazën e dytë
 • Këshilli i Lartë Gjyqësor ka shpallur garën për vakancën e krijuar pas shkarkimit të Xhezair Zaganjorit.
  Featured image of article: Shkarkimi i Zaganjorit, KLGJ shpall garën për vakancën e krijuar Xhezair Zaganjori

  TIRANË–  Këshilli i Lartë Gjyqësor ka shpallur garën për vakancën e mbetur pas shkarkimit të gjyqtarit Xhezair Zaganjori. Ky i fundit u shkarkuar nga Kolegji i Posaçëm i Apelimit pasi KPK e kaloi atë në shkallën e parë të Vettingut.

  Porp asuria marramendëse prej plot 1 miliardë lekësh e pajustifikuar, e fundosi Zaganjorin.

  Përkohësisht kompetencat e kryetarit iu deleguan anëtarit të vetëm të Gjykatës së Lartë, Ardian Dvoranit. 

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Ndërkohë Këshilli i Lartë i Gjyqësor ka publikuar gjithashtu listën me 8 kandidatët që kalojnë në fazën e dytë të garës për një vend në Gjykatën e Lartë. Ata janë: Theodhori Sollaku, Kestrin Katro, Sokol Sadushaj, Jetmira Rragami, Ervin Pupe, Rezarta Melo, Ardita Arsula dhe Ilir Panda.

  (f.m/dosja.al)

  Shto Koment