Bota

Shkak rritja e rasteve me Covid-19/ Kalifornia vendos shtetrrethimin deri më 21 dhjetor 

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) gjithashtu u ka kërkuar amerikanëve që të shmangin udhëtimet për festën e Falënderimeve, javën e ardhshme. 
Featured image of article: Shkak rritja e rasteve me Covid-19/ Kalifornia vendos shtetrrethimin deri më 21 dhjetor  Foto Ilustruese

KALIFORNI- Rritja e rasteve me Covid-19 ka bërë që Kalifornia të marrë vendimin drasti. Sipas mediave të huaja mbrëmjen e sotme Kalifornia do të vendos shtetrrethimin, në përpjekje për të frenuar përhapjen e sëmundjes vdekjeprurëse.

Shtetrrethimi është vendosur nga ora 22:00 deri në orën 5:00,  dhe do të vazhdojë deri në 21 dhjetor, dhe nëse është e nevojshme sipas mediave të huaja kjo datë do të shtyhet.

Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) gjithashtu u ka kërkuar amerikanëve që të shmangin udhëtimet për festën e Falënderimeve, javën e ardhshme.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Disa shtete kanë vendosur kufizime të reja masash si një mënyrë për të paradaluar përhapjen e Covid-19.  SHBA është një nga vendet më të prekura me Covid-19, ku prej fillimit të pandemisë e deri më tani kanë humbur jetën 260,854 persona dhe janë infektuar 12,327,856 të tjerë.

(A.k.dosja.al)

Shto Koment