Bota

Shkak pandemia e Covid-19/Australia kalon në recesion për herë të parë pas 30 vitesh

Sipas mediave, prodhimi i brendshëm bruto (PBB) u tkurr 7% në tremujorin prill-qershor krahasuar me tre muajt e mëparshëm.
Featured image of article: Shkak pandemia e Covid-19/Australia kalon në recesion për herë të parë pas 30 vitesh Foto Ilustruese

AUSTRALI- Australia ka kaluar në recension për herë të parë në gati 30 vjet. Sipas asaj që kanë raportuar mediat ndërkombëtare shkak për këtë ka qenë pandemia e Covid-19 që ka gjunjëzuar botën.

Sipas mediave, prodhimi i brendshëm bruto (PBB) u tkurr 7% në tremujorin prill-qershor krahasuar me tre muajt e mëparshëm.

Sipas raportit kjo është rënia me e madhe që ka shënuar Australia që nga viti 1959 dhe kjo vjen pas një rënie me 0.3% në tremujorin e parë. Një ekonomi konsiderohet se ka hyrë në recension kur për dy tremujorë radhazi shënon tkurrje të GDP-së.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në fillim të këtij viti, ekonomia u godit për shkak të një sezoni ekstrem duke qenë se zjarri përfshiu një pjesë të vendit për një periudhë të gjatë kohore. Po ashtu një shkak kryesor ishte mbyllja e bizneseve për shkak të pandemisë së koronavirusit pavarësisht se vendi mori  mbështetje nga banka qëndrore.

Burimi:BBC

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment