Bota

Shënon numër të lartë vdekjesh dhe infektimesh/ Sllovakia kërkon ndihmë nga BE-ja për vaksina

Sipas TheGuaridan, Ministri i jashtëm i Sllovakisë Ivan Korcok iu bëri thirrje partnerëve të BE-së të dërgojnë një dërgesë të vaksinës, pasi vendi ka shënuar rritje të numrit të infektimeve. 
Featured image of article: Shënon numër të lartë vdekjesh dhe infektimesh/ Sllovakia kërkon ndihmë nga BE-ja për vaksina Foto ilustruese

SLLOVAKI-Sllovakia ka kërkuar ndihmë nga Bashkimi Evropian, për përballimin e situatës me Covid-19. Sipas TheGuaridan, Ministri i jashtëm i Sllovakisë Ivan Korcok iu bëri thirrje partnerëve të BE-së të dërgojnë një dërgesë të vaksinës, pasi vendi ka shënuar rritje të numrit të infektimeve.

“Unë do të informoj kolegët e mi të ministrave të jashtëm për situatën shumë serioze dhe atë që mund të quhet tragjike që kemi me Covid-19. Do t’i drejtohem për t’i pyetur nëse kanë një vaksinë që nuk mund ta përdorin për momentin, të na e sigurojnë. Besoj se do të ishte një shenjë shumë e mirë e bashkëpunimit në nivelin e BE-së. Unë e kuptoj plotësisht që vendet e tjera kanë një mungesë vaksinash gjithashtu, por Sllovakia tani,  bazuar në faktin se kemi shkallën më të lartë të vdekjeve, për momentin ka më shumë nevojë për të,”-ka thënë ai.

Po ashtu, Sllovakia ka kërkuar përmes mekanizmit të urgjencës së BE-së ndihmën e 10 mjekëve dhe 25 infermierëve nga jashtë. Vendi prej 5.5 milion banorësh ka pësuar rreth 100 vdekje në ditë kohët e fundit, më e larta në botë në krahasim me numrin e popullsinë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Që prej fillimit të pandemisë në Sllovaki janë shënuar 292,792 raste infektimi dhe kanë ndërruar jetë 6,577 pacientë.


Lajmi kryesor:Bilanci i COVID në botë/ Gati 112 milion të infektuar dhe 2,4 milion të vdekur, SHBA arrin rekordin duke shënuar 500 mijë viktima

(k.a/dosja.al)

Shto Koment