Bota

Sot Dita Ndërkombëtare e Rinisë, mesazhi që jep komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Europës

Sot Dita Ndërkombëtare e Rinisë dhe një mesazh i rëndësishëm vjen nga komisioneri Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Europës.
Featured image of article: Sot Dita Ndërkombëtare e Rinisë, mesazhi që jep komisioneri për Zgjerimin dhe Fqinjësinë e Europës Foto ilustruse

TIRANË– Sot është 12 gusht, Dita Ndërkombëtare e Rinisë.  Ajo është caktuar nga Kombet e Bashkuara në vitin 1999 me miratimin e rezolutës 54/120 dhe manifestohet çdo vit.

Kjo ditë është menduar si një mundësi  për të tërhequr vëmendjen për çështjet rinore në mbarë botën.

Në një status në rrjetin social Facebook, komisioneri për zgjerimin dhe fqinjësinë e Europës shkruan se qëllimi i ditës  së sotme është për tu dhën të rinjve më shumë mundësi të barabarta në arsim dhe punë.

Statusi i plotë

Gëzuar Ditën Ndërkombëtare të Rinisë! – Sot, në botë ka 1.8 miliardë të rinj midis moshës 10 dhe 24 vjeç. Kjo është popullsia më e madhe e të rinjve ndonjëherë. E mbështet të rinjtë, në BE dhe përreth botës. Qëllimi? T’u jepet të rinjve më shumë mundësi të barabarta në arsim dhe punë, dhe të sigurohen që ata mund të marrin pjesë plotësisht në të gjitha fushat e shoqërisë“- shkruhet në faqen zyrtare të komisionerit për zgjerimin dhe fqinjësin e Europës.

(d.k/dosja.al)

Shto Koment