Editorial

SHËNIM: Tirana, Durrësi e Fieri janë karantina, lëvizja duhet të ndalojë

Një izolim total i lëvizjes nga këto qytete edhe pas të hënës drejt jugut dhe veriut, ndoshta do të na shpëtonte nga skenari, megjithëse argumenti i zgjedhur nga shefi i qeverisë, vazhdon të recitohet në çdo dalje publike.
Featured image of article: SHËNIM: Tirana, Durrësi e Fieri janë karantina, lëvizja duhet të ndalojë
Përditësuar:

Kryeministri Edi Rama njoftoi mesditën e të premtes se të gjithë qytetarët e Tiranës dhe Durrësit që kanë dalë nga qytetet për fundjavë, do të duhet të kthehen jo më pranë se ora 00:00 pas mesnate e të dielës dhe ora 08:00 e mëngjesit të të hënës. Janë 8 orë, ku shqiptarët që janë shpërndarë në të gjithë vendin të kthehen nëse kanë punë dhe banojnë në Tiranë, pasi me gjasë bilanci i COVID-19 do të detyrojë autoritetet që të mbyllë sërish perimetrin Tiranë-Durrës.

Por a është e mjaftueshme?!

Shqipëria në këtë luftë, jodoemos duhet t’i ngjajë Italisë. Shembulli më i mirë do të ishte origjina e njohur për koronavirusin, Wuhani. Qyteza kineze, tashmë e çliruar nga virusi, izoloi të gjitha kontaktet me qytetet e tjera kineze, kështu Tajvani nuk u godit në masën që është goditur sot Italia.

Italia bëri të kundërtën. Izoloi me vonesë zonat e kuqe, duke detyruar kryeministrin Giuseppe Conte që të shpallte mbrëmjen e të hënës të gjithë Italinë si një zonë të kuqe. Mos-mbyllja në kohë e Italisë Veriore, bëri që shumë qytetarë të lëviznin në jug duke e përhapur edhe atje COVID-19.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në këto kushte, qeveria shqiptare do të duhet të merrte për bazë, megjithëse me vonesë të mbyllte përkohësisht, të gjithë Shqipërinë Perëndimore, që është edhe zona më e goditur.

Një izolim total i lëvizjes nga këto qytete edhe pas të hënës drejt jugut dhe veriut, ndoshta do të na shpëtonte nga skenari, megjithëse argumenti i zgjedhur nga shefi i qeverisë, vazhdon të recitohet në çdo dalje publike.” Shumëkush mendon se po të ishin mbyllur kufijtë, Shqipëria s’do të ishte prekur, por jo, murtaja e mesjetës kur transporti bëhej me karroca s’do të ishte përhapur. Pra, vetëm do të ngadalësohej.”-thotë Rama duke harruar se murtaja shkaktohej nga bakter, dhe jo nga virus si COVID-19, dhe se përhapës ishin minjtë e jo njerëzit tek njerëzit.

Në këtë situatë pandemie, do të duhej të mbyllej me urgjencë edhe Fieri, Elbasani, Lushnje e Rrogozhina, zona ku ka të infektuar që nuk kanë qëndruar të izoluar por kanë bërë kërdinë me kontakte, të cilat ende nuk dihet sa janë të pastër e sa jo.

(F.g/dosja.al)

Shto Koment