Politike

Shengeni ballkanik, Kurti i qartë: Duhet të kemi kujdes nga Serbia, tre vite më parë tentoi një puç

Albin Kurti tha se duhet të jemi të kujdesshëm me Serbinë, pasi kjo e fundit para tre vitesh ka tentuar një puç bashkë me Rusinë.
Featured image of article: Shengeni ballkanik, Kurti i qartë: Duhet të kemi kujdes nga Serbia, tre vite më parë tentoi një puç Albin Kurti, kreu i Vetëvendosjes

TIRANË- Kryeminsitri i ri i Kosovës, Albin Kurti, ndohet në Tiranë në festën që organizon Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri. Nga festa, Kurti ka dhënë një deklaratë për mediat, ku ka folur dhe për ‘mini-shengenin’ që mendohet të bëhet mes Shqipërisë, Sërbisë dhe Maqedonisë së Veriut.

Albin Kurti tha se duhet të jemi të kujdesshëm me Serbinë, pasi kjo e fundit para tre vitesh ka tentuar një puç bashkë me Rusinë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mendoj që duhet të kemi kujdes sa i përket raporteve me Serbinë meqenëse dihet se çfarë u ka bërë Serbia shqiptarëve nga njëra anë dhe dihet që para tre viteve tentoi një puç në Maqedoni të Veriut por i dështoi, një puç bashkë me Rusinë. Është në interes të Serbisë që të duket sa më normale ndërkohë që nuk është”, tha lideri i VV.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment