Aktualitet

Shembja e ndërtesa në Astir/ IKMT-ja: Do prishen 33 godina, 21 prej tyre janë shpronësuar

IKMT-ja njofton se do të shemben 33 ndërtesa.
Featured image of article: Shembja e ndërtesa në Astir/ IKMT-ja: Do prishen 33 godina, 21 prej tyre janë shpronësuar

Tiranë- Për shembjen e banesave në zonën e Astiri ka reaguar edhe IKMT-ja. Në njoftimin e saj IKMT thekson se janë 33 objekte që do të shemben në total, dhe sipas saj 21 janë shpronësuara.

“IKMT nis aksionin tek “Astir” Inspektorati Kombëtar i Mbrojtjes së Territorit ka nisur mengjesin e sotëm prishjen e një sërë objektesh në zonën e “Astirit”, për projektin e Unazës së Madhe së kryeqytetit, Loti I. Janë 33 objekte që do të prishen, prej të cilave 21 janë shpronësuar, ndërsa të tjërat janë skualifikuar nga procesi i legalizimit. Objektet variojnë nga një deri në katër kate. IKMT mbështet në këtë aksion nga policia e shtetit.”,thuhet një njoftimin e IKMT-së.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ditën e sotme në Astir, qindra policë, të pajisur me shkopinj gome, pelerina dhe gaz lotsjellës, janë përplasur me banorët të cilët janë kundërpërgjigjur me gur e molotov. Për pasojë 6 policë kanë mbetur të plagosur, ndërsa 4 banorë kanë marrë ndihmën e parë te Spitali i Traumës pas përdorimit të gazit nga uniformat blu. Në Polici deri më tani janë shoqëruar 10 persona, mes tyre edhe gra. Disa nga të shoqëruarit janë lir Katiraj, Shqipe Halimi,  Njazi Çeku dhe Besim Çeku. Policia ka shoqëruar me dhunë edhe pedagogun e gazetarisë, dhe aktivistin Ervin Goci.

J.V/Dosja.al

Shto Koment