Bota

Shembet ura lëvizëse “Pagliari” në Itali, nuk ka të lënduar

VIDEO
Për fat të mirë, në kohën e shembjes nuk kishte asnjë automjet në urë dhe nuk u raportua për asnjë të lënduar.
Featured image of article: Shembet ura lëvizëse “Pagliari” në Itali, nuk ka të lënduar Pamje nga ura

ITALI-Një ngjarje e rëndë ndodhi ditën e sotme në Itali ku një urë e lëvizshme “Pagliari” pranë portit të qytetit La Spezia në Italinë Veriore është shembur.

Për fat të mirë, në kohën e shembjes nuk kishte asnjë automjet në urë dhe nuk u raportua për asnjë të lënduar sipas mediave vendase.

Hetimet për shkaqet e incidentit po vazhdojnë, por sipas informacioneve të para, pjesë që u shemb nuk ishte struktura e urës, por vetëm pjesa që e urës që hapej dhe mbyllej për kalimin e anijeve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ura lëvizëse u përurua në vitin 2010 nga Autoriteti Portual dhe përfaqësoi një hap të rëndësishëm në rizhvillimin e zonës. 21 metra i gjatë, me një antenë të lartë 14 metra që të kujton një direk varkash me vela, 12 metra të gjerë, lejon hapjen e kalimit të varkave me vela brenda disa minutave. Puna bëri të mundur garantimin e një kalimi të drejtpërdrejtë në zonën e sheshit të ndërtimit nga qyteti, në rrugën që vazhdon më pas për në Lerici. Projekti ishte pjesë e ndërtimit të bankës së të akuzuarve Pagliari, duke kushtuar një total prej mbi 9 milion euro.

(e.k/dosja.al)

Shto Koment