LIVE UPDATES
Politike

VD-Shehi:Shteti po mbyll njërin sy për pastrimin e parave,po shkon në vetëshkatërrim

2 Dhjetor 2021, 13:38 Nga DOSJA
VD-Shehi:Shteti po mbyll njërin sy për pastrimin e parave,po shkon

TIRANË– Deputeti i LZHK, Dashamir Shehi ka folur ditën e sotme në Kuvend sa i përket pastrimit të parave në Shqipëri. Shehi tha se në një vend kaq të vogël si Shqipëria ishte e pamundur që pastrimi i parave të bëhej pa dijeninë e organeve më të larta shtetërore. Ai e vuri theksin për pastrimin e parave në sektorin e ndërtimit duke shtuar se ky sektor po shkonte drejt një vetëshkatërrimi që mund të merrte me vete të gjithë ekonominë shqiptare.


‘Përtej kësaj, cfarë japin shifrat dhe ku është risku? Se këtu nuk ka asnjë raport shqiptar a thua se kjo nuk ndodh mbi ne. Sektori i ndërtimit, nuk është i vetmi, madje është ai që tregon mirëqenie të dukshme. Po e them për një gjë tjetër sepse perceptimi është dicka që u pëlqen të gjithë palëve në Shqipëri. Nuk e kuptojnë se cfarë dëmi po bëhet nga ndërtimi i këtyre godinave që nuk kanë të bëjnë me direktivat e duhura, por ky sektor po shkon drejt vetëshkatërrimit. Po ndërtohet për të pastruar paratë dhe po humb konkurrenca. Kjo ekonomi shkatërrimtare po ndërton një flluskë financiare që do tërheqë me vete pjesën tjetër të ekonomisë.

Del këtu për të gjithë se të gjithë marrin nga pak prandaj u pëlqen të gjithëve. Po ta shikoni ky sektor është rritur me 30%. Dëgjova njërën minister të thotë se ështërritur ekonomia me 30% e 40 e ku di unë. Po kush jemi ne? Kina? Nuk është kjo ekonomia reale, sepse shifrat duhen bazuar në vitin e kaluar, në vitin pasardhës. Kjo temë duhet marrë seriozisht dhe nuk mundet vetëm me një ligj. Nuk jemi dakord me përgjigjien klasike: A e dini pse janë shtuar ndërtimet? Sepse duke ndenjur në shtëpi gjatë pandemisë, u është rritur dëshira për ndërtesa. E thotë kaq qetësisht këtë budallik të madh se e din shumë mirë që ka njerëz të tjerë sipër tij që e urdhërojnë ta bëjnë.

Unë nuk pres që kjo drejtori të mbyllë pastrimin e parave, por të bëjë analizë vjetore për menaxhimin e riskut. Nuk mund të pastrohen shuma të tilla në një vend kaq të vogël duke mos pasur mbështetjen nga bankat, policia etj. Kemi qenë në Afgasnistan para 20 viteve dhe vendi ishte mbushur plot me kanabis dhe ndërkombëtarët mbyllën njërin sy dhe ja ku janë sot. Nuk mund të pasurohesh si vend në rrugën e krimit. Këtë fat do ketë edhe Shqipëria nëse nuk e mbyllim këtë dorë që pastron paratë. Pse nuk u pasuruan Meksika dhe Kolumbia meqë kanë kaq shumë kriminalitet?’– tha Shehi.

LAJMI KRYESOR: LIVE/’Open Balkan’,Shehu:Deklaroni përfundimin e lojës! Rama: Përshpejton integrimin

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

politike politike dashamir shehi seance plenare 2 dhjetor 2021 dashamir shehi seance plenare 2 dhjetor 2021

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra