Kulture

Shefi i divizionit të VOA-s për Euroazinë, Elez Biberaj paralajmëron për dezinformimin rus

"Krahasuar me disa vjet më parë, bota është më pak demokratike, dhe media është më pak e lirë dhe e pavarur."- tha Elez Biberaj, drejtori i “Zërit të Amerikës” për Euroazinë,
Featured image of article: Shefi i divizionit të VOA-s për Euroazinë, Elez Biberaj paralajmëron për dezinformimin rus Elez Biberaj

TIRANË- Kur Muri i Berlinit ra në 9 nëntor të vitit 1989, bota shpresonte për një epokë të re të bashkëpunimit midis Perëndimit dhe Bashkimit sovjetik.

West Chester mësoi më 6 nëntor se teksa numri i demokracive të reja në Evropën juglindore ishte në rritje në fillim të viteve ’90, përparimi demokratik gjatë dekadës së fundit kishte ngecur në prapavijë.

“Krahasuar me disa vjet më parë, bota është më pak demokratike, dhe media është më pak e lirë dhe e pavarur.”- tha Elez Biberaj, drejtori i “Zërit të Amerikës” për Euroazinë, me një audiencë kapaciteti prej 100 në “Zërin e Amerikës”. A po shohim një sulm të gjerë mbi të vërtetën dhe përpjekje për të manipuluar opinionin publik dhe përhapur lajme dhe informacione të pavërteta? Media sociale po bëhet fushë betejë politike, duke manipuluar të vërtetën dhe duke përhapur dezinformim.

Biberaj, një punonjës 40-vjeçar në karrierë i Zërit të Amerikës në Uashington, DC, i cili ka qenë shefi i divizionit të VOA Eurasia që nga viti 2005, ka njohuri të thella të përvojës së një eksperti të Luftës së Ftohtë.

Shikueshmëria e Zërit të Amerikës arrin në 14.7 milion njerëz në javë dhe përfshin Bashkimin Sovjetik dhe Evropën Juglindore, përfshirë programet ruse, ukrainase, shqipe, armene, boshnjake, gjeorgjiane, maqedonase dhe serbe.

Lajmet e Zërit të Amerikës arrijnë në 275 milion njerëz në javë në të gjithë botën, duke e bërë atë transmetuesin më të madh ndërkombëtar në Shtetet e Bashkuara.

“Ndarja euroaziatike është bërë një objektiv kryesor i programeve ruse të dezinformimit, veçanërisht një propagandë”– tha Biberaj.

“Tridhjetë vjet pas rënies së Murit të Berlinit, liria në Euroazisë mbetet e brishtë. Pak vende të ish- komunizmit kanë status të plotë demokratik të shtetit.”-është shprehur ai.

“Freedom House, një organizatë e pavarur mbikëqyrës Freedom House, e përkushtuar për zgjerimin e lirisë dhe demokracisë në të gjithë botën, renditet si një nga zonat më shtypëse në botë.”- tha Biberaj.

“Rusia vlerësohet si jo e lire.”- tha ai, dhe vendet e mëparshme komuniste vlerësohen “pjesërisht të lira.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ai u shpreh se Rusia sot përdor një gamë të mjeteve dhe taktikave për të synuar komunitetet, vendet dhe mjediset përmes narracioneve të dezinformimit, të krijuara posaçërisht për të shkaktuar kaos dhe mosbesim.

Shembujt që dha ai, përfshinin:

  • RT, e njohur më parë si Rusia Today, dhe faqet e internetit të Sputnik veprojnë në më shumë se 100 vende, duke përfshirë SHBA, duke përmbytur tregjet e mediave me informacion të rremë ose mashtrues.
  • Moska përdor media sociale dhe llogari të rreme për të ndikuar në zgjedhjet në vendet e tjera dhe për të promovuar narracionet e Moskës.
  • Rusia ka ndryshuar kufijtë e Ukrainës dhe Gjeorgjisë.
  • Rusia ka minuar përpjekjet për anëtarësim në Mal të Zi dhe Maqedoninë e Veriut.

Kërcënime të tjera për lirinë e shtypit u shfaqën në vendet e ish-bllokut Sovjetik.

“Shumë media janë të kontrolluara nga biznesi i madh dhe ato nuk mund të mbulojnë histori të caktuara ose ata po humbasin rrezikun. Rezultati është një mungesë e përhapur e besimit në media dhe mungesë e përgjegjësisë ndaj biznesit.”- u shpreh ai.

Në Hungari dhe Serbi, për shembull, tha ai, duke përmendur Freedom House, pronësia e mediave është konsoliduar në duart e aleatëve të qeverisë. Tetëdhjetë përqind e mediave në Hungari, shtoi ai, është në pronësi të aleatëve të qeverisë Ruse.

Gazetarët e Zërit të Amerikës  si dhe gazetarët e tjerë në të gjithë botën, ngacmohen, ndalohen, arrestohen, dhunohen ose edhe vriten. Vendet e tjera që mbulojnë Zërin e Amerikës ku ndodh kjo, përfshijnë Pakistanin, Myanmarin, Venezuelën dhe Turqinë.

“Përvoja jonë është që kur shpërthejnë krizat, numri i audiencës sonë rritet, sepse njerëzit duan të informohen nga  një burim i besueshëm.”– tha ai.

Sondazhet e VOA-s të anketuara në të gjithë botën nga statistikat e VOA prej 2012 deri në 2017 nuk janë publikuar. Këto shifra krahasohen me një sondazh në ‘Gallup’  gjatë shtatorit, që mat besimin e audiencës në ShBA.

Burimi:  cincinnati

A.C/Dosja.al

Shto Koment