Bota

SHBA zotohet të ulë etimet e ngrohjes globale deri në 50% deri në vitin 2030

Joe Biden thirri dhjetra udhëheqës botërorë në një mbledhje virtuale e cili fillon ditën e enjte. Shtëpia e Bardhë tha se SHBA synon të zvogëlojë emetimet e gazeve serë deri në 52% deri në vitin 2030 duke u bazuar tek të dhënat e vitit 2005.
Featured image of article: SHBA zotohet të ulë etimet e ngrohjes globale deri në 50% deri në vitin 2030

SHBA-Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë zotuar të ulin emetimet e ngrohjes globale të paktën deri në fund të dekadës dhe gjithashtu synon mbledhjen e vendeve të tjera në mënyrë që të përballohej më lehtë kriza e klimës.

Joe Biden thirri dhjetra udhëheqës botërorë në një mbledhje virtuale e cili fillon ditën e enjte. Shtëpia e Bardhë tha se SHBA synon të zvogëlojë emetimet e gazeve serë deri në 52% deri në vitin 2030 duke u bazuar tek të dhënat e vitit 2005.

“Ky objektiv i ri, që do të paraqitet zyrtarisht në Kombet e Bashkuara, përfaqëson një shkëputje të ashpër nga presidenca mohuese e klimës e Donald Trump dhe do të komunikojë pa dyshim që Shtetet e Bashkuara janë kthyer. Shtetet e Bashkuara nuk do të presin, kostot e vonesës janë shumë të mëdha dhe kombi ynë është i vendosur të veprojë tani,”– sipas një zyrtari të Shtëpisë së Bardhë sipas The Guardian.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

SHBA po përpiqet të rimarrë kredibilitetin ndërkombëtar pasi Trump e tërhoqi vendin nga marrëveshja e klimës në Paris. Por administrata e Biden tha se ajo tashmë ka ndihmuar në sigurimin e reduktimeve të përmirësuara të emisioneve nga Kanada, Argjentina dhe Japonia, që do të thotë se, së bashku me premtimet e reja nga vende të tilla si Britania e Madhe, qeveritë që mbikëqyrin gjysmën e ekonomisë globale kanë synime në përputhje me ndaljen e mesatares së planetit temperatura nga rritja mbi 1.5C, një qëllim kryesor i Parisit për të shmangur ndikimet katastrofike të klimës.

Kina, ndotësi më i madh në botë i karbonit, ka shprehur  skepticizëm rreth kthimit të SHBA në klimën, por presidenti i vendit, Xi Jinping, do të marrë pjesë në samitin e klimës së Ditës së Tokës në Biden dhe Shtëpia e Bardhë ka besim se Amerika mban ndikimin e saj. “Ky objektiv i ri na jep levë të konsiderueshme për të nxitur veprimet klimatike jashtë vendit,” tha zyrtari i Shtëpisë së Bardhë.

(E.k/dosja.al)

Shto Koment