Bota

SHBA tërheq personel diplomatik nga Iraku, zyrtarët amerikanë: S’duam luftë

Prej tensioneve me Iranin, SHBA kanë reduktuar personelin diplomatik në Bagdad dhe Erbil. Trupat amerikane në Irak dhe Siri u vendosën në "gatishmëri të lartë". Ushtria gjermane pezullon trajnimin e trupave në Irak.
Featured image of article: SHBA tërheq personel diplomatik nga Iraku, zyrtarët amerikanë: S’duam luftë

SHBA- Qeveria e SHBA ka urdhëruar tërheqjen e të gjithë zyrtarëve amerikanë që nuk janë urgjentisht të nevojshëm në Irak.

Një javë pasi pretendoi se “përgatitjet për sulme të mundshme” të Iranit ndaj forcave amerikane në rajon, SHBA-ja ka urdhëruar tërheqjen e personelit të Departamentit të Shtetit nga Iraku.

Zyrtarët amerikanë dhe iranianë këmbëngulin se askush nuk dëshiron një luftë dhe Presidenti Trump ka mohuar planet për të dërguar 120,000 trupa në rajon.

Ushtria amerikane ka hedhur poshtë vlerësimin e një komandanti të lartë britanik se nuk ka pasur “asnjë kërcënim në rritje nga forcat iraniane të mbështetura në Irak dhe Siri”.

Zyrtarët amerikanë kanë pohuar se besojnë se trupat luftarakë iranianë ishin pas sulmeve në katër depozita nafte pranë Gjirit Persik gjatë fundjavës dhe ata i tregojnë korrespondentit të sigurimit kombëtar CBS News David Martin ende nuk ka asnjë shenjë që Irani po mbështet planet e supozuara për të sulmuar amerikanët në Rajoni.

Të mërkurën, Departamenti i Shtetit i urdhëroi tërheqjen e gjithë personelit dhe  familjeve të tyre të largohen nga Iraku, një komb mbi kufirin jugor të Iranit, në të cilin qeveria iraniane mbështet grupe të ndryshme të milicisë të cilat kanë luftuar më parë trupat e SHBA.

Burimi: CBSNEWS

(a.m/dosja.al)

Shto Koment