Bota

SHBA në përplasje me Turqinë! Joe Biden i cilëson “genocide” masakrat e armenëve në 1915-tën, Antony Blinken zbut tonet

Njohja e Presidentit të SHBA Joe Biden të ngjarjeve të vitit 1915 si gjenocid ka ngjallur reagime të ashpra dhe thirrje për largimin e trupave amerikane nga baza strategjike e Incirlikut. Sekretari i shtetit Antony Blinken e refuzoi termin si të pavlefshëm pasi njohja e ngjarjeve si gjenocid nuk po kërkon të fajësojë Turqinë.
Featured image of article: SHBA në përplasje me Turqinë! Joe Biden i cilëson “genocide” masakrat e armenëve në 1915-tën, Antony Blinken zbut tonet joe biden - Antony Blinken

SHBA- Presidenti i SHBA Joe Biden i quajti ngjarjet e vitit 1915 “gjenocid” të shtunën, duke thyer një traditë të mbajtur prej presidentëve amerikanë për të mos përdorur termin. Turqia me shpejtësi e refuzoi termin si të pavlefshëm, shkruan Reuters.

Njohja e Presidentit të SHBA Joe Biden të ngjarjeve të vitit 1915 si gjenocid nuk po kërkon që të fajësojë Turqinë, tha të mërkurën sekretari i shtetit Antony Blinken. Duke folur në një ngjarje virtuale me media të huaja, Blinken tha se njohja e Biden nuk duhej të ishte ndonjë befasi sepse presidenti amerikan “shprehu pikëpamjet që ai mban për shumë, shumë vite dhe ai ka qenë shumë i qartë për këtë”.

“Siç vuri në dukje presidenti, përkujtimi i Ditës së Përkujtimit është për të nderuar viktimat, jo për të ngarkuar fajin. Dhe sigurisht, fokusi që ne vëmë në këtë ngjarje të përfshira në ditët në rënie të Perandorisë Osmane,”– tha Blinken.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan i quajti vërejtjet e Biden “të pabazuara, të padrejta dhe në kundërshtim me faktet në lidhje me ngjarjet e dhimbshme që ndodhën më shumë se një shekull më parë”.

Për dekada me radhë, masat që njohin gjenocidin armen kishin mbetur në Kongres dhe presidentët amerikanë janë përmbajtur ta quajnë atë të tillë, nxitur nga shqetësimet në lidhje me marrëdhëniet me Turqinë si dhe lobimin e fortë të Ankarasë.

(f.i/dosja.al)

Shto Koment