Bota

SHBA/ Marrëveshja bërthamore e Iranit ‘pajton’ Teheranin me Uashingtonin

Uashingtonit dhe Teheranit, mund të ketë një marrëveshje brenda javës ku vendet do të rifillojnë pajtueshmërinë me marrëveshjen bërthamore të Iranit 2015, nëse Irani merr vendimin politik për ta bërë këtë.
Featured image of article: SHBA/ Marrëveshja bërthamore e Iranit ‘pajton’ Teheranin me Uashingtonin Iran

UASHINGTON- Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit tha të enjten se një marrëveshje me Teheranin nga ana e SHBA-së është e mundur. Reuters shkruan se ndonëse  ka boshllëqe të mëdha midis Uashingtonit dhe Teheranit, mund të ketë një marrëveshje brenda javësh dhe vendet të rifillojnë pajtueshmërinë me marrëveshjen bërthamore të Iranit 2015.

A është e mundur që ne do të shohim një kthim të ndërsjellë të pajtueshmërisë në javët e ardhshme, ose një kuptim të një pajtueshmërie të ndërsjellë?
E mundur po ”,- u tha zyrtari gazetarëve në kushte anonimiteti gjatë një konferencë telefonike.

“A ka gjasa? Vetëm koha do ta tregojë, sepse siç thashë, kjo në fund të fundit është çështje e një vendimi politik që duhet të merret në Iran,”-shtoi ai.

Thelbi i marrëveshjes ishte që Irani të angazhohej për të ndërmarrë hapa për të frenuar programin e tij bërthamor për ta bërë më të vështirë marrjen e materialit të copëtueshëm për një armë bërthamore në këmbim të lehtësimit nga sanksionet e SHBA, BE dhe OKB. Zyrtarët amerikanë kthehen në Vjenë këtë javë për një raund të katërt të bisedimeve indirekte me Iranin se si të rifillojë pajtueshmërinë me marrëveshjen.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Zyrtari i lartë amerikan tha se mund të jetë e mundur të ringjallet një marrëveshje bërthamore para zgjedhjeve të Iranit në 18 qershor, por ai  i vuri barrën Iranit për të marrë një vendim të tillë politik.

Ne mendojmë se është e mundur sepse nuk është shkencë e raketave. Nuk po shpik një marrëveshje të re … A është e mundur të merret një marrëveshje para zgjedhjeve iraniane? Absolutisht, ”-tha zyrtari.

(f.i/dosaj.al)

Shto Koment